Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-III-2-443/199/05/MJA
z 8 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-III-2-443/199/05/MJA
Data
2005.08.08



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
dyskonto
obrót
podatek należny


Pytanie podatnika
Wniosek dotyczy podstawy opodatkowania czynności nabycia wierzytelności po cenie niższej od wartości nominalnej w celu jej ściągnięcia lub dalszej odsprzedaży.


Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podstawy opodatkowania czynności nabycia wierzytelności po cenie niższej od wartości nominalnej w celu jej ściągnięcia lub dalszej odsprzedaży - w świetle przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Z w/w wniosku o udzielenie interpretacji wynika, iż Spółka (cesjonariusz) nabyła wierzytelność od firmy (cedenta), której wierzytelność ta przysługiwała względem dłużnika z racji wykonywanych na rzecz dłużnika robót remontowych. Nabycie wierzytelności nastąpiło za cenę niższą od wartości nominalnej tej wierzytelności - z tzw. dyskontem. Takie nabycie wierzytelności nie jest u Podatnika czynnością jednorazową, gdyż wykonywanie usług finansowych w zakresie obrotu wierzytelnościami mieści się w przedmiocie działalności Wnioskodawcy. Jak Podatnik wskazuje we wniosku, nabycie przez niego tej wierzytelności nie ma charakteru powierniczego. Nabyta wierzytelność będzie realizowana przez Wnioskodawcę we własnym imieniu i na własny rachunek. Ściągając należność od dłużnika lub też sprzedając dalej wierzytelność Wnioskodawca nie ma obowiązku wydać uzyskanego świadczenia wierzycielowi. Zawarta umowa cesji określa wartość wierzytelności, cenę sprzedaży i sposób zapłaty za wierzytelność.

W związku zaistniałym stanem faktycznym Podatnik we wniosku pyta, co stanowi podstawę opodatkowania usługi finansowej polegającej na nabyciu wierzytelności po cenie niższej od wartości nominalnej w celu jej ściągnięcia lub dalszej odsprzedaży.

Zdaniem Wnioskodawcy, podstawą opodatkowania jest cena usługi (obrót), czyli wartość dyskonta (na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W świetle powyższego, za podstawę opodatkowania opisanej we wniosku czynności polegającej na nabyciu wierzytelności za cenę niższą od jej wartości nominalnej jest dyskonto - czyli różnica pomiędzy wartością nominalną wierzytelności, a wartością którą Spółka zapłaciła wierzycielowi pierwotnemu.

Podsumowując, stanowisko wyrażone przez Podatnika we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj