Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wolsztynie
ZD-G/443-2/06
z 8 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD-G/443-2/06
Data
2006.02.08



Autor
Urząd Skarbowy w Wolsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
ośrodki wypoczynkowe
struktura sprzedaży


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji, gdy następuje jednorazowa dostawa nieruchomości, można ją uznać za czynność wykonywaną sporadycznie, a w konsekwencji można nie uwzględniać jej dla celów obliczenia rocznej proporcji przychodu, jaki osiągnęła Spółdzielnia z tytułu tej sprzedaży?


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Spółdzielni, zawarte we wniosku z dn. 30 listopada 2005r. (wpływ do tut. Urzędu: 9 grudnia 2005r.), uzupełnionym dn. 2 lutego 2006r., w którym podatnik stwierdził, że w sytuacji, gdy następuje jednorazowa dostawa nieruchomości, można ją uznać za czynność wykonywaną sporadycznie, a w konsekwencji można nie uwzględniać jej dla celów obliczenia rocznej proporcji przychodu, jaki osiągnęła Spółdzielnia z tytułu tej sprzedaży.

U Z A S A D N I E N I E

W dn. 9 grudnia 2005r. do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Spółdzielni w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik stwierdził w swoim wniosku, że dn. 29.08.2005r. sprzedał ośrodek wczasowy i zastosował zwolnienie od podatku od towarów i usług, gdyż zakup tego budynku wraz z działką dokonany był w latach 80. W ostatnich latach nie były w nim przeprowadzane większe remonty, w związku z tym zastosowano zwolnienie, zgodnie z art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nadmienia, że koszty, związane z utrzymaniem ośrodka były zaliczane do kosztów Spółdzielni i VAT podlegał odliczeniu. W związku z tym Spółdzielnia zwróciła się z wnioskiem o wyjaśnienie, czy jest obowiązana na koniec roku rozliczyć VAT strukturą. Pozostała sprzedaż jest opodatkowana stawkami VAT: 0%, 7% i 22%. Spółdzielnia pyta, czy za 2005 rok i w następnym roku będzie zobowiązana do rozliczenia VAT w strukturze. Zdaniem Spółdzielni przedmiotowa sprzedaż jest jednorazowa ze stawką zw. i więcej takiej sprzedaży nie będzie. W związku z powyższym Spółdzielnia uznaje, że może rozliczać VAT jak dotychczas.

Pismem z dn. 2 lutego Spółdzielnia uzupełniła wniosek, informując, że w 2005 roku poniosła koszty w wysokości 12.497,42 zł, związane z Ośrodkiem (wynagrodzenie pracownika, amortyzacja, podatek od nieruchomości, energia, wywóz nieczystości, środki czystości). Podatek VAT naliczony w fakturach zakupu został odliczony. Podatek wykazywany jest wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną. Koszty Ośrodka rozliczane są w podatku dochodowym od osób prawnych.

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), zwanej dalej ustawą, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Ustęp 2 tego artykułu stanowi natomiast, że jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy).

W myśl art. 90 ust. 5 i 6 ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności oraz obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Cała sprzedaż Podatnika nie uwzględniająca sprzedaży przedmiotowego budynku używanego jest sprzedażą opodatkowaną i uprawnia do odliczenia podatku naliczonego w 100%, a opisany przypadek sprzedaży zwolnionej wystąpił tylko raz w ciągu roku.

Poprzez sporadyczność czynności, wymienionych w art. 90 ust. 6 powołanej ustawy, należy rozumieć czynności wykonywane rzadko, stanowiące uboczny charakter działalności podatnika. Opisana transakcja, tj. dostawa ośrodka wczasowego, miała charakter incydentalny, czynności z tego zakresu nie są bowiem wpisane w zakres działalności Spółdzielni. Dlatego też w opisanym przypadku istnieje, w ocenie tutejszego Urzędu, podstawa do zastosowania do opisanej transakcji regulacji art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, przychodów uzyskanych z tytułu transakcji, związanych z nieruchomościami, nie uwzględnia się przy obliczaniu proporcji rocznej w zakresie, w jakim czynności te wykonywane są sporadycznie. Oceniając opisaną transakcję dostawy nieruchomości w kategorii czynności sporadycznych, należy stwierdzić, że przychodu, jaki Spółdzielnia osiągnęła z tytułu tej sprzedaży, nie uwzględnia się dla celów obliczenia rocznej proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy.

W związku z powyższym Naczelnik tutejszego Urzędu postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny, przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny, obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj