Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO III 443-47/05
z 5 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO III 443-47/05
Data
2005.10.05



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
opodatkowanie zaliczek
zaliczka


Pytanie podatnika
1. Czy istnieje obowiązek wystawiania faktur VAT dokumentujących otrzymanie zaliczki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?2. Jaką stawkę należy zastosować przy takiej czynności?3. W której pozycji deklaracji VAT-7 należy wykazać obrót?4. Kiedy występuje obowiązek podatkowy przy wpłacie zaliczki przez podatnika z kraju UE na dostawę wewnątrzwspólnotową?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), art. 20 ust. 3, art. 41 ust. 3, art. 87 ust. 3a i art. 106 ust. 3 usta-wy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, Nr 102, poz. 860) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy po rozpatrzeniu wniosku spółki z o.o. "I." w Dębicy z dnia 12.08.2005 r. (data wpływu 19.08.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 21.09.2005 r. (złożone dn.26.09.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku w części dotyczącej zapytania nr 1 i 4 za nieprawidłowe, natomiast w części dotyczącej zapytania nr 2 i 3 za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 12.08.2005 r. "I." sp. z o.o. w Dębicy zwróciła się o wydanie wiążącej interpretacji dotyczącej przepisów VAT w oparciu o ustawę z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Przedmiotem jej miała być odpowiedź na następujące pytania:

    1. Czy istnieje obowiązek wystawiania faktur VAT dokumentujących otrzymanie zaliczki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?
    2. Jaką stawkę należy zastosować przy takiej czynności?
    3. W której pozycji deklaracji VAT-7 należy wykazać obrót?
    4. Kiedy występuje obowiązek podatkowy przy wpłacie zaliczki przez podatnika z kraju UE na dostawę wewnątrzwspólnotową?

Zgodnie ze stanem faktycznym opisanym we wniosku - podatnik realizuje wewnatrzwspólnotowe dostawy towarów z krajów UE. Przed dokonaniem dostawy wewnątrzwspólnotowej zagraniczni kontrahenci wpłacają zaliczki na konto dewizowe "I.". Spółka nie wystawia faktury na potwierdzenie otrzymuje zaliczki od kontrahenta z kraju wspólnotowego przed wyko-naniem wewnątrzwspólnotowej dostawy i nie przedstawia zabezpieczenia majątkowego w urzędzie skarbowym gdyż nie ubiega się o zwrot podatku

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym. W odpowiedzi na zapytanie podatnika należy stwierdzić:

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - jeżeli przed wykonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Na podstawie art. 87 ust. 3a ustawy do obrotu, o którym mowa w ust. 3, wlicza się m.in. obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 20 ust. 3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością. Przepis art. 87 ust. 3 określa sposób zwrotu różnicy podatku, a wśród nich podatnikowi, u którego występuje obrót opodatkowany stawkami niższymi niż stawka podstawowa, tj. 22%. Przedstawienie w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego (art. 87 ust. 3a ustawy) w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju wskazuje, że w sytuacji powstawania obowiązku podatkowego m.in. na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy obrót taki winien być opodatkowany taką stawką jak wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i wykazany na deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 w rubryce 28.

Na podstawie art. 106 ust. 1 podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku czy dane dotyczące podatnika i nabywcy. W sytuacji otrzymania przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi części należności przepis ust. 1 powyższego artykułu stosuje się odpowiednio (art. 106 ust. 3 ustawy). Na podstawie § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, Nr 102, poz. 860) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należność od nabywcy.

Podatnik w przedstawionym własnym stanowisku stwierdził, że w oparciu o art. 20 ust. 3 i art. 87 ust. 3a ustawy o VAT obowiązek podatkowy w związku z otrzymaną zaliczką przed wykonaniem dostawy wewnątrzwspólnotowej powstaje wtedy, gdy są spełnione 2 warunki, tj. zostaje wystawiona faktura, potwierdzająca otrzymanie zaliczki od kontrahenta zagranicznego z kraju wspólnotowego oraz to, że polski podatnik VAT przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 3a ustawy. Ponieważ spółka nie wystawia faktury to obowiązek, jej zdaniem, nie powstaje. Powstanie on dopiero z chwilą wykonania dostawy wewnątrzwspólnotowej a faktura VAT dostawy wewnątrzwspólnotowej obejmuje pełną należność za dostawę.

Co do obowiązku wystawienia faktury VAT w opisanym przypadku to zdaniem pytającego taki obowiązek nie istnieje, za wyjątkiem przypadku kiedy podatnik VAT przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe zwrotu różnicy podatku o którym mowa w art. 87 ust. 3a ustawy o VAT. Jeśli podatnik VAT wystawi fakturę na zaliczkę otrzymaną od podatnika z kraju wspólnotowego to stosuje stawkę VAT w wysokości 0% i należy taką fakturę ująć w deklaracji VAT-7 w pozycji 28, mimo, iż nie jest to jeszcze dostawa wewnątrzwspólnotowa.

Jak z powyższego wynika stanowisko tut. organu podatkowego jest odmienne od tego, które zawarł podatnik w swoim wniosku i dlatego należało orzec jak w sentencji .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj