Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorlicach
PP-406/65/2005
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-406/65/2005
Data
2005.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
biblioteki
podatnik podatku od towarów i usług
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy biblioteka może skorzystać ponownie ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w xxx działając na podstawie art. 14a § l oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 7 listopada 2005 r. Nr MBP-L.dz:VI-220/l62/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

Miejska Biblioteka Publiczna jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż w grudniu 1999 r. dochody własne podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT przekroczyly limit uprawniający do zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Obroty z tytułu prowadzonej działalności (wynajem pomieszczeń) w 2004 r. wyniosły 35.617 zł a za 2005 r. osiągną kwotę około 31.000 zł.

Zapytanie dotyczy:

czy Miejska Biblioteka Publiczna może ponownie skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, że może ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

- w myśl przepisu art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm) podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat licząc od końca miesiąca , w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 tego artykułu.

W tym stanie rzeczy , aby Wasza Jednostka mogła ponownie skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT musi spełnić poniższe przesłanki:
1.upłynąć 3 lata od końca miesiąca, w którym Jednostka utraciła prawo do zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług
2.wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Jeśli zatem Biblioteka spełnia określone wyżej przesłanki zdaniem tut. organu podatkowego może na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy VAT ponownie skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zawiadamiając o tym fakcie organ podatkowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj