Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rykach
PP/443-1/06
z 6 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-1/06
Data
2006.01.06



Autor
Urząd Skarbowy w Rykach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
producenci
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Czy w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004r. ze zm.), tzn. czy wyżej opisaną czynność można opodatkować stawką 7%.


Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika: We wrześniu 2005r, firma X Sp. z o.o. (producent konstrukcji stalowych) wykonała i zamontowała konstrukcję stopni schodowych ze stali zwykłej według konkretnego zamówienia klienta w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. W dniu 20.09.2005r. wystawiono fakturę VAT nr 25/2005 opodatkowując stawką 22% sprzedaż ww. towaru a także usługę jego montażu u klienta.

Zapytanie:Czy w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004r. ze zm.), tzn. czy wyżej opisaną czynność można opodatkować stawką 7%.

Stanowisko strony:W przypadku sprzedaży konstrukcji stopni schodowych ze stali zwykłej wraz z usługą ich montażu wykonaną przez producenta, w obiekcie wymienionym w prezentowanym powyżej stanie faktycznym, obowiązuje jednolita stawka podatku VAT 22% zarówno na konstrukcję stopni schodowych jak i na usługę montażu. Zastosowanie stawki VAT w wysokości 7% jest właściwe w przypadku wykonania czynności w zakresie montażu, jeżeli wykonanie czynności stanowią usługi (roboty budowlano-montażowe lub remonty), zgodnie z PKWiU i są wykonywane w w/w obiektach budownictwa mieszkaniowego i budynkach zbiorowego zamieszkania przez usługodawcę niebędącego producentem wykorzystanych materiałów.

Stanowisko organu podatkowego: Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W przedmiotowej sprawie zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy też świadczy usługę. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ww. ustawy). Natomiast poprzez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Przy czym zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ww. ustawy). W związku z Par. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. nr 89, poz. 844) dla celów podatku od towarów i usług stosuje się nadal Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r.Zgodnie z pkt 5.3.4 statystycznych zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w zależności od tego kto: producent, firma usługowa czy handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest przez niego czynność, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka VAT.I tak roboty instalacyjne, wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu. Tak więc montaż wyrobu wykonywany przez producenta nie jest odrębnie klasyfikowany i mieści się w grupowaniu obejmującym dany wyrób. W myśl art.41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004r. ze zm.) stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust.1. Biorąc pod uwagę ww. stan prawny, przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny sprawy oraz zapytanie podatnika, stwierdzić należy, że w przypadku wykonania i montażu konstrukcji stopni schodowych ze stali zwykłej w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, przez producenta tego wyrobu należy zastosować 22% stawkę podatku od towarów i usług, gdyż art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ww. ustawy nie ma w tym przypadku zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj