Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US/210/AK/443-78/05
z 23 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US/210/AK/443-78/05
Data
2006.01.23



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budynek
likwidacja działalności
spis z natury
stawki podatku
towar


Pytanie podatnika
Czy wybudowany przez Podatnika budynek handlowo-usługowy w trakcie prowadzenia przez niego działalności podlega w momencie likwidacji tej działalności opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?



Postanowienie

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Panią XX z dnia 28-11-2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż wybudowany przez niego budynek handlowo-usługowy podlega w momencie likwidacji działalności opodatkowaniu VAT wg stawki 22% - za prawidłowe.


Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 28-11-2005r. Podatniczka zwróciła się z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka likwiduje prowadzoną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT. W ramach tej działalności w 1997r. wybudowała budynek usługowo-handlowy i ujęła go w ewidencji środków trwałych. Od zakupowanych materiałów budowlanych odliczała podatek VAT w stawce 7%. W związku z likwidacją działalności ma obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego i odprowadzenia podatku należnego od wartości budynku wg ceny nabycia. Podatniczka zwraca się z pytaniem czy jest zobowiązana do odprowadzenia podatku należnego wg stawki 7% czy 22%.Zdaniem wnioskodawcy VAT należny należy naliczyć od wartości początkowej budynku z zastosowaniem stawki 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje. Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Pojęcie towaru dla potrzeb ustawy o VAT zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6, zgodnie z którym towary to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 14 ust. 4 przepisy art. 14 ust. 1 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W analizowanej sytuacji towarem, który powinien być wymieniony w spisie z natury i podlegającym opodatkowaniu jest budynek, a nie materiały budowlane. W związku z powyższym należy zastosować stawkę VAT właściwą dla budynków użytkowych, tj. 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy ze względu na brak podstawy prawnej do zastosowania obniżonej stawki. Na stawkę podatku należnego od wytworzonego towaru nie ma wpływu stawka stosowana dla poszczególnych surowców. Bez znaczenia pozostaje fakt wg jakiej stawki odliczono podatek naliczony od zakupów, ponieważ art. 14 ust. 4 cyt. ustawy mówi ogólnie o przysługującym prawie do odliczenia podatku naliczonego, bez wyłączenia jego stosowania w sytuacji częściowego odliczenia lub odliczenia podatku naliczonego w niższej stawce.Zgodnie z art. 14 ust. 8 podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10, tzn. podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje koszt wytworzenia określony w momencie dostawy towarów.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie udzielonej odpowiedzi.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienia w myśl przepisów art. 236 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia postanowienia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj