Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
US I/1-415/19/2005
z 22 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/1-415/19/2005
Data
2005.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
wartość brutto
zakup towarów i usług pozostałych


Pytanie podatnika
Czy można ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakup materiałów i usług w wartościach brutto, od których nie przysługuje odliczenie podatku VAT.


Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione przez podatnika we wniosku z 11.10.2005r (złożonym w tut. organie 13.10.2005r.) odnośnie ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupu materiałów i usług w wartościach brutto, od których nie przysługuje odliczenie podatku VAT - uznać za prawidłowe.

W dniu 13.10.2005r. podatnik złożył do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

We wniosku podatnik podał, iż jego firma jest podatnikiem podatku VAT i zajmuje się wykonawstwem grot solnych. Podał również, iż rozszerzył świadczenie usług budowy grot solnych poza terytorium kraju na tereny Unii Europejskiej m. in. do Słowacji.

W związku z powyższym podatnik skierował następujące zapytania:

1) Jeżeli budowa groty przebiega na terenie Słowacji, to czy taka usługa będzie wewnątrzwspólnotową dostawą usług?

2) Jak taką usługę należy zafakturować i czy dostawa usług wewnątrzwspólnotowych nie podlega ustawie o VAT tylko ustawie od podatku od osób fizycznych?

3) Kiedy powstanie moment podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych?

4) W usłudze budowy groty solnej jest zawarta nie tylko robocizna, ale również materiały do budowy tej groty - jak rozliczyć materiały zakupione w Polsce i przewiezione przez granicę:

- czy jako część usługi wykonanej poza granicami kraju,

- czy jako wewnątrz wspólnotową dostawę towarów i jaką stawką VAT opodatkować te materiały?

5) Czy można odliczyć podatek VAT od zakupu tych materiałów?

6) Jak postąpić z materiałami zakupionymi na Słowacji i zużytymi do budowy groty solnej - czy podatnik Słowacki może nam wystawić faktury z podatkiem od wartości dodanej i czy Firma może odliczyć ten podatek?

7) Jak ewidencjonować zakup pozostałych materiałów i usług (zakup: paliwa i części do samochodów, usług noclegowych i gastronomicznych, usług reklamowych i marketingowych)?

Wniosek o interpretację w części dotyczącej opodatkowania świadczenia usług budowy grot solnych podatkiem od towarów i usług oraz momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku świadczenia usług budowy grot solnych poza terytorium kraju na terenie Unii Europejskiej m. in. w Słowacji tut. organ rozpatrzył odrębnym postanowieniem.

Niniejszym postanowieniem tut. organ rozpatruje wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupu materiałów i usług

Zdaniem podatnika od zakupionych materiałów na terenie Słowacji potwierdzonych fakturami VAT i wykorzystanych do budowy grot solnych na terenie Słowacji, nie przysługuje odliczenie podatku VAT, a wartość brutto z tych faktur stanowi koszt uzyskania przychodu oraz zakupione na terenie Słowacji materiały i usługi pozostałe księgowane są w podatkowej księdze w wartości brutto.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

W myśl cytowanego wyżej przepisu art. 23 ust.1 pkt 43 lit. a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionej w zapytaniu sytuacji do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć naliczony podatek VAT tylko wtedy, gdy podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia tego podatku na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez podatnika we wniosku złożonym 13.10.2005r odnośnie ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupu materiałów i usług w wartościach brutto, od których nie przysługuje odliczenie podatku VAT.

W myśl art 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj