Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US/210/AK/443-84/05
z 3 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US/210/AK/443-84/05
Data
2006.01.03



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
majątek spółki
podział majątku
ustąpienie wspólnika
zwrot nakładów


Pytanie podatnika
Czy przekazanie środków trwałych przez spółkę jawną występującemu z niej wspólnikowi podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?.




Postanowienie

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Pana wnioskiem z dnia 21-12-2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż przekazanie środków trwałych przez spółkę jawną występującemu z niej wspólnikowi nie podlega opodatkowaniu VAT i w związku z tym u wspólnika nie wystąpi podatek naliczony - za nieprawidłowe



Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 21-12-2005r. wnioskodawca zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność jako osoba fizyczna i jednocześnie jest wspólnikiem w spółce jawnej, w której posiada 50% udziałów. Oba podmioty wykonują wyłącznie czynności podlegające opodatkowaniu VAT. Podatnik zamierza wystąpić ze spółki, co wiąże się, zgodnie z art. 65 § 1-5 Kodeksu spółek handlowych, ze zwrotem wartości wniesionego wkładu pieniężnego i z wypłatą 50% wartości wspólnego majątku spółki pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników. Z chwilą jego wystąpienia ze spółki nie ulegnie ona likwidacji, gdyż pozostali wspólnicy będą nadal prowadzili działalność, tylko w mniejszym składzie. Pomimo, że Podatnik nie wnosił do spółki żadnych towarów, wypłata należnego mu udziału kapitałowego nastąpi poprzez wydanie w naturze części nabytych w czasie trwania spółki środków trwałych, których wartość będzie odpowiadała wartości udziału kapitałowego. Spółce jawnej przysługiwało w całości prawo do odliczenia VAT związanego z zakupami. Podatnik otrzymane ze spółki jawnej środki trwałe, stanowiące równowartość jego udziału kapitałowego, w całości wniesie i będzie wykorzystywał do prowadzonej przez siebie (jako osoba fizyczna) działalności gospodarczej.

Wnioskodawca ma wątpliwości czy wypłata przez spółkę jawną należnego mu udziału kapitałowego w formie niepieniężnej poprzez wydanie środków trwałych będzie podlegała opodatkowaniu VAT, a jeżeli tak, to czy w tym konkretnym przypadku podatek należny w spółce jawnej będzie stanowił dla niego podatek naliczony.Zdaniem Podatnika wypłata w składnikach majątkowych równowartości kapitału udziałowego w związku z wystąpieniem ze spółki nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, gdyż nie jest to sprzedaż ani darowizna czy też przekazanie na cele osobiste. W związku z tym u wspólnika nie wystąpi podatek naliczony.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje. Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów. Zgodnie z art. 7 ust. 2 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że darowizna i przekazanie na cele osobiste podlegają opodatkowaniu VAT w szczególności, a nie wyłącznie. Nie oznacza to, że nie należy stosować ogólnej zasady wyrażonej w tym przepisie, tj., że wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych czynności. Zatem w sytuacji przekazania środków trwałych występującemu wspólnikowi w celu samodzielnego wykonywania działalności gospodarczej, z tytułu nabycia których przysługiwało spółce prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony, zastosowanie znajduje art. 7 ust. 2 cyt. ustawy. W przepisie tym czynności przekazania towarów realizowane nieodpłatnie zrównano z odpłatną dostawą towarów.

Biorąc pod uwagę fakt, że u dostawcy towarów w analizowanej sytuacji wystąpi podatek należny oraz nabywca jest podmiotem wykonującym wyłącznie czynności podlegające opodatkowaniu VAT należy stwierdzić, że przysługuje mu prawo do pomniejszenia podatku należnego o naliczony na ogólnych zasadach wyrażonych w ustawie o VAT.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie udzielonej odpowiedzi.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie w myśl przepisów art. 236 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj