Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US II-443/87/05
z 17 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US II-443/87/05
Data
2005.11.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
internet
moment powstania obowiązku podatkowego
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy wpłaty dokonywane przez nabywców usług internetowych na poczet przyszłych usług Jednostka winna traktować zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku VAT jako przedpłatę, zaliczkę, zadatek lub ratę, od których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ich otrzymania w tej części?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), - art. 19 ust. 11, ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Jednostki, z dnia 2.08.2005 r. bez znaku, z data wpływu do tut. Urzędu 22.08.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 2.08.2005 r. bez znaku, z data wpływu do tut. Urzędu 22.08.2005 r., Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem: czy wpłaty dokonywane przez nabywców usług internetowych na poczet przyszłych usług Jednostka winna traktować zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku VAT jako przedpłatę, zaliczkę, zadatek lub ratę, od których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ich otrzymania w tej części? Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności Jednostka świadczy usługi dostępu do Internetu. W umowach zawartych z abonentami określono okres rozliczeniowy (miesiąc) oraz termin zapłaty za świadczone usługi (10 dzień następnego miesiąca za dany miesiąc). Jednakże niektórzy abonenci dokonują zapłaty w innych terminach niż wynika to z umowy tj. abonenci na poczet przyszłych usług dokonują przedpłaty, płacąc określoną w umowie miesięczną należność jednorazowo za kilka miesięcy z góry.

Według Jednostki wpłaty dokonywane przez abonentów "z góry" należy rozumieć jako nadpłatę, wpłatę należności "zaliczkowo" na poczet wykonywanych przez Spółkę usług w przyszłych miesiącach. W tym przypadku - według Jednostki � pomimo, iż ustawa o podatku VAT określa w art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b) szczególny moment powstania obowiązku podatkowego przy usługach internetowych, należy jako nadrzędny zastosować art. 19 ust. 11 ustawy o podatku VAT tj. wykazać te wpłatę po stronie podatku należnego w dacie jej otrzymania.

Mając powyższe na uwadze, po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych (do których należą także usługi dostępu do internetu) powstaje z chwilą upływu terminu płatności jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia tych usług. Przepis ten ma charakter normy szczególnej i w konsekwencji w odniesieniu do dostaw wymienionych w nim usług wyłącza (zgodnie z zasadą "lex specjalis derogat lex generali") stosowanie ogólnej reguły dotyczącej powstania obowiązku podatkowego określonego przepisami art. 19 ust. 11 ustawy o podatku VAT w zakresie rozliczeń z tytułu otrzymania przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty. Należy zauważyć, że szczególny moment powstania obowiązku podatkowego wynikający z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b) odnosi się tylko do usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych dokonywanych na podstawie umów w których został określony termin płatności z tego tytułu. Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, w umowach zawartych z abonentami określony został zarówno okres rozliczeniowy jak i termin płatności za wykonane usługi. Zatem dokonanie przez abonentów "z góry" zapłaty na poczet usług, które zostaną wykonane przez Jednostkę w następnym okresie rozliczeniowym nie ma znaczenia dla momentu powstania obowiązku podatkowego, bowiem obowiązek ten powstaje na zasadach szczególnych określonych w wyżej cytowanym przepisie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj