Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/41/2005
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/41/2005
Data
2005.07.06



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
odsetki od kapitału własnego
usługi archiwizacji danych
usługi związane z kulturą


Pytanie podatnika
Stawka podatku od towarów i usług w odniesieniu do usługi polegającej na przechowywaniu akt osobowych pracowników kontrahenta oraz udostępnianiu ich uprawnionym podmiotom.


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 10.03.2005 r. (znak GPK/92/2005 z datą wpływu 17.03.2005 r.), uzupełnione pismem z dnia 31.03.2005 r, dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe.

W dniu 17.03.2005 r. Podatnik w tut. Urzędzie złożył wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik na podstawie umowy świadczy usługę polegającą na przechowywaniu akt osobowych pracowników kontrahenta oraz udostępnianianiu ich uprawnionym podmiotom zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii czy usługa przechowania opisana w zapytaniu jest zwolniona przedmiotowo z opodatkowania podatkiem od towarów i usług czy też podlega ona opodatkowaniu. Zdaniem Spółki usługa powyższa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przed rozstrzygnięciem istoty sprawy zauważyć należy, iż stanowisko podatnika stwierdzające, iż usługa polegająca na przechowywaniu akt osobowych pracownika podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług należy uznać za słuszne. Stosownie bowiem do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - zwanego dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium RP.

Dostawa towarów w myśl art. 7 ust. 1 ustawy oznacza wg ustawodawcy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy świadczenie usług jest to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Powyższe przepisy oznaczają iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje (realizowane przez "Podatników" w rozumieniu ustawy) wykonywane w ramach działalności gospodarczej chyba, że wyjątkowo ze względy na specyfikę danej czynności nie można jej określić jako dostawy towarów, "czynności zrównanych z dostawą towarów" lub też świadczenia usług. Przyjęcie natomiast przez Ustawodawcę szerokiej definicji usług zawartej w art. 8 ustawy pozwalające na objęcie podatkiem od towarów i usług co do zasady wszelkich transakcji wykonywanych w ramach działalności gospodarczej, które nie stanowią dostawy towarów pozwala na zakwalifikowanie odpłatnej usługi przechowywania dokumentów dotyczących pracowników kontrahenta do odpłatnego świadczenia usług.

Odmienną kwestią natomiast jest to czy świadczenie powyższej usługi wchodzi w zakres przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania podatkiem, a więc czy usługa wypełnia dyspozycję przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy. Zgodnie bowiem z tym przepisem zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.

Podatnik zatem świadcząc usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w celu stwierdzenia czy w konkretnym wypadku nie zachodzi przedmiotowe zwolnienie tej usługi z opodatkowania podatkiem czy też w celu określenia stawki podatku winien dpowiednio "zakwalifikować" daną czynność zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny stwierdzić należy, iż stosownie do § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6.04.2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844) do celów podatkowych nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.). W celu odpowiedniego "zakwalifikowania" przedmiotowej usługi zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, tut. organ podatkowy, zwrócił się pismem Nr PUS.II/448/44/2005r. do Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych o dokonanie w przedmiotowym zakresie interpretacji przepisów o statystyce publicznej. W odpowiedzi Departament Koordynacji i Organizacji Badań Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie (któremu Urząd Statystyczny przekazał wniosek do rozpatrzenia) wyraził opinię, iż usługa przechowywania akt osobowych mieści się w zakresie grupowania:

    PKWiU 92.51.12-00.00 "Usługi archiwów"

Usługa ta mieści się zatem w grupie usług związanych z kulturą w tym również usług twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych(...)- ex 92. - poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy.

W związku z powyższym zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, świadczenie tej usługi zwolnione jest z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (poz. 11 załącznika Nr 4 do ustawy). Uwzględniając interpretację Departamentu Koordynacji I Organizacji Badań GUS oraz powyższy przepis ustawy stwierdzić należy, iż stanowisko Podatnika w którym stwierdzono, iż usługa przechowywania akt pracowników nie jest przedmiotowo zwolniona z opodatkowania a zatem podlega opodatkowaniu podatkiem wg właściwej stawki należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj