Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wyszkowie
1443/PO/443/4/06/MŁ
z 2 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1443/PO/443/4/06/MŁ
Data
2006.02.02



Autor
Urząd Skarbowy w Wyszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
remonty


Pytanie podatnika
Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa może odliczyć podatek VAT naliczony przy remoncie budynku użytkowego, w którym znajdują się lokale użytkowe w najmie?


Do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wyszkowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż: Spółdzielnia dokonała remontu budynku użytkowego, w którym znajdują się lokale użytkowe w najmie. Nakłady na remont nie są zaliczane wprost do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem wnioskodawcy , podatek naliczony przy zakupie towarów i usług związanych z remontem budynku obniża podatek należny na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje: Zasady odliczania podatku naliczonego określają min. przepisy art. 86 i art. 88 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz przepisy wykonawcze do ww. ustawy tj. min. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póź. zm.) podatnikom przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towarów i usług w zakresie w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust.3-7, suma kwot podatku, określona w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług .

Natomiast na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z prawa do odliczenia podatku naliczonego są wyłączone towary i usługi, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W art. 88 ust. 3 wyżej cytowanej ustawy określono że w/w ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego nie dotyczy m.in.:1. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 (tj. towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji), oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów; 2. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Stosownie do art. 16c pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) amortyzacji nie podlegają budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Natomiast zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 4f ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - obowiązującym do 31.12.2006 r. na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957 z późn. zm.) oraz art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18.11.2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) - wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

Jeżeli zatem w przedmiotowej sprawie występują wydatki związane z nabyciem towarów, zaliczanych w spółdzielni mieszkaniowej do środków trwałych nie podlegających amortyzacji stanowiących spółdzielcze zasoby mieszkaniowe, a fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, to do 31.12.2006 r. (z uwagi na ww. art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) Spółdzielnia ma prawo - zgodnie z ww. art. 88 ust. 3 pkt 2 ustawy - do odliczania podatku naliczonego od tych wydatków.

Jednakże Naczelnik tutejszego urzędu informuje, iż zgodnie z art. 90 wyżej cytowanej ustawy o podatku VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W sytuacji gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego podlegających odliczeniu podatnik może zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom dającym prawo do obniżenia podatku należnego.Proporcję wskazaną powyżej należy ustalać jako udział rocznego obrotu (osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy dla którego ustalana jest proporcja ) z tytułu czynności opodatkowanych w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu tych czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj