Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PD3/415-67/05
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3/415-67/05
Data
2006.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nagroda pieniężna
podatek dochodowy od osób fizycznych
zwolnienie


Pytanie podatnika
sprawie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych nagród oraz zapomóg wypłaconych żołnierzom, w związku z pełnieniem służby w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku


Działając na podstawie art. 14a § 1, § 2 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, że stanowisko Jednostki Wojskowej (...) w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych nagród oraz zapomóg wypłaconych żołnierzom, w związku z pełnieniem służby w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku jest prawidłowe.

W skierowanym w dniu 20.12.2005 r. do organu podatkowego piśmie, Strona wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.): ?Stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w latach 2004-2005 żołnierze Jednostki Wojskowej (...) pełnili służbę w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku. Za duże zaangażowanie w realizację zadań związanych z udziałem w tych misjach oraz w związku z urazami i obrażeniami ciała doznanymi w czasie wykonywania zadań służbowych, na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej i Dowódcy Wojsk Lądowych zostali oni wyróżnieni nagrodami pieniężnymi (przyznano zapomogi).

Zdaniem strony nagrody i zapomogi wypłacone żołnierzom, w związku z pełnieniem służby w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku, są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu wyjaśnia:

Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ?Wolne od podatku dochodowego są:
1) ? 82) (....), 83) należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom celnikom i pracownikom jednostek wojskowych i jednostek policyjnych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowych, akcji zapobieżenia aktom terroru lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacane żołnierzom, celnikom, policjantom i pracownikom pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych; zwolnienie nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym?.

Dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia niezbędne jest zatem łącznie spełnienie dwóch warunków tj.:
- wypłacone należności pieniężne muszą pozostawić w bezpośrednim związku z użyciem wymienionych w tym przepisie osób poza granicami państwa oraz
- należności te muszą wynikać z celów określonych w zwolnieniu.

Zgodnie z art. 84 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.09.2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 179, poz. 1750 ze zm.), żołnierzom zawodowym mogą być przyznawane nagrody ? w szczególności w związku z przejawianiem inicjatywy w służbie albo wykonywaniem zadań służbowych wymagających szczególnie dużego nakładu pracy, w tym poza określonym czasem służby, w skróconych terminach lub warunkach szczególnie utrudnionych.
Szczegółowe warunki przyznawania żołnierzom zawodowym nagród reguluje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 05.10.2005 r. w sprawie warunków i trybu przyznawania nagród i zapomóg żołnierzom zawodowym (Dz. U. Nr 206, poz. 1718). Rozporządzenie to było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 26.04.2004 r. w sprawie warunków przyznawania nagród i zapomóg żołnierzom zawodowym (Dz.U. Nr 122, poz. 1274).
W myśl § 2 ust. 2 powołanego rozporządzenia żołnierzowi zawodowemu można również przyznać nagrodę za wykonywanie zadań służbowych o wysokiej odpowiedzialności albo zadań wykraczających poza zwykłe obowiązki służbowe.
Przedmiotowe nagrody przyznane są z funduszu nagród utworzonego na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2004 roku w sprawie zasad tworzenia i wysokości funduszu na nagrody i zapomogi dla żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr. 118, poz. 1241). Rozporządzenie to było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 23.03.2001 r. w sprawie zasad tworzenia i wysokości funduszów na nagrody i zapomogi dla żołnierzy (Dz. U. Nr 28, poz. 314).
Powyższe regulacje odnoszą się także do pozostałych żołnierzy. Wynika to bowiem z postanowień art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz.U. Nr 162, poz. 1117 ze zm.) Przepis ten stanowi, iż w stosunku do żołnierzy pełniących służbę w jednostkach wojskowych w sprawach nie uregulowanych w powyższej ustawie mają zastosowanie przepisy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Zatem jeżeli Strona dokona wypłaty nagród za duże zaangażowanie w realizację zadań związanych z udziałem w misjach Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku oraz w związku z urazami i obrażeniami ciała doznanymi w czasie wykonywania zadań służbowych pełnionych w tych misjach wypłaty zapomóg, na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej, to świadczenia te będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 interpretacja, o której mowa w art 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Zgodnie z art. 14b § 2 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli podatkowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

W myśl art. 236 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z przepisami art 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Jeżeli zażalenie nie spełnia warunków wynikających z w/w przepisu organ odwoławczy, zgodnie z art. 228 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej, pozostawia zażalenie bez rozpatrzenia.

W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w wysokości 5 zł. od wniosku oraz po 0,50 zł. od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj