Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PDII-005-12-05
z 21 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII-005-12-05
Data
2005.11.21



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
jednostka badawczo-rozwojowa
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy jednostka będzie mogła skorzystać ze zwolnień przewidzianych dla jednostek badawczo -rozwojowych do upływu okresu na jaki status jednostki badawczo - rozwojowej został nadany?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 21.10.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 24.10.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka jest przedsiębiorcą powstałym w wyniku komercjalizacji jednostki badawczo rozwojowej działającej na podstawie ustawy z 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo - rozwojowych (tj. Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388 ze zm).

W dniu 11.05.2005 r. Minister Nauki i Informatyzacji działając na podstawie art. 74 ust. 2 w/w ustawy oraz § 3 i § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2001 r. w sprawie warunków i trybu nadawania oraz pozbawiania jednostki organizacyjnej statusu jednostki badawczo -rozwojowej (Dz. U z 2001 r., Nr 85, poz. 927) decyzją nadał Spółce status jednostki badawczo - rozwojowej na okres trzech lat od daty wydania tej decyzji.

Zdaniem Podatnika, z uwagi na fakt, iż Spółka posiada nadany decyzją status jednostki badawczo rozwojowej, będzie mogła korzystać z ulg i zwolnień przewidzianych dla jednostek badawczo rozwojowych do upływu okresu na jaki status został nadany.

W odpowiedzi na przedmiotowy wniosek Spółki Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie wyjaśnia:
W myśl art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr. 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.
Stosownie do art. 17 ust. 1c przepis ust. 1 pkt 4 nie ma zastosowania w przedsiębiorstwach państwowych, spółdzielniach i spółkach, z wyłączeniem spółek, o których mowa w art. 74 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo - rozwojowych.
Art. 22 pkt. 3 lit. b ustawy z dnia 29.07.2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2005 r., Nr 179, poz. 1484) ustawodawca zmienił brzmienie art. 17 ust. 1c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Od 1 stycznia 2006 r. przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie miał zastosowania w przedsiębiorstwach państwowych, spółdzielniach i spółkach.
Na podstawie art. 30 ust. 1 w/w ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej do jednostek organizacyjnych, które uzyskały status jednostki badawczo - rozwojowej na podstawie art. 74 ustawy o jednostkach badawczo - rozwojowych stosuje się przepisy dotychczasowe do upływu okresu, na który nadany został status jednostki badawczo - rozwojowej.
Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy prawne, stanowisko zawarte we wniosku Podatnika w zakresie możliwości korzystania przez Spółkę ze zwolnień przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych dla jednostki badawczo - rozwojowej do upływu okresu, na który został nadany status jednostki badawczo - rozwojowej jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj