Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
1418/ZT/T/443-53/05/SG
z 13 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1418/ZT/T/443-53/05/SG
Data
2005.09.13



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
kwota należna


Pytanie podatnika
Gmina dokonuje sprzedaży nieruchomości na rzecz jej dotychczasowego użytkownika wieczystego. Zgodnie z przepisem art. 69 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r o gospodarce nieruchomościami ( tekst jednolity Dz. U. Nr 261 z 2004 r. poz. 2603 z późn. zm.) na poczet ceny nieruchomości sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu zalicza kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego określoną wg stanu na dzień sprzedaży . Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z dnia 10.02.2005 r udzielona zostaje bonifikata w wysokości 95 % od części ceny nieruchomości pozostałej po zaliczeniu na poczet ceny kwoty równej wartości prawa użytkowania wieczystego.
W pytaniu postawionym we wniosku Urząd Gminy prosi o dokonanie wykładni art. 29 w/w ustawy o podatku od towarów i usług poprzez udzielenie odpowiedzi w sprawie sposobu ustalenia kwoty należnej z tytułu sprzedaży.


Art. 29 w/w ustawy o podatku od towarów i usług określa podstawę opodatkowania w przypadku wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu i tylko w tym kontekście organ podatkowy może dokonać jego wykładni . Zgodnie z treścią ustępu 1 tego artykułu podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust.2-22, art. 30 -32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 . Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży , pomniejszona o kwotę należnego podatku . Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy . Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje , subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę ( kwotę należna) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika . Natomiast w ustępie 4 tegoż artykułu postanowiono, iż obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych , prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat ,opustów , uznanych reklamacji i skont ) i o wartość zwróconych towarów , zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji , subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze , a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur . Z treści cytowanego przepisu wynika , iż definiuje on kwotę należną z tytułu sprzedaży jako całość świadczenia należnego od nabywcy , jednak nie narzuca sposobu ustalenia jego wysokości . Sposób ustalenia kwoty należnej z tytułu sprzedaży przez Gminę nieruchomości jej dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu określają przepisy w/w ustawy o gospodarce nieruchomościami .

Zdaniem tut. organu podatkowego , przedstawiony we wniosku sposób ustalenia kwoty należnej z tytułu sprzedaży nieruchomości użytkownikowi wieczystemu , a co za tym idzie ustalenie podstawy opodatkowania nie narusza postanowień przepisu art. 29 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj