Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415/119/05/PP
z 7 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415/119/05/PP
Data
2006.02.07



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek


Słowa kluczowe
obniżenie stawki podatku
oświadczenie podatnika
rozliczenie roczne
umowa o pracę
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Czy uzyskiwane przez pracownika Spółki zatrudnionego na podstawie umowy o pracę przychodów z tyt. umów zleceń, od których pobierane są zaliczki w wysokości 19%, nie wyklucza możliwości korzystania z obniżania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu przychodów ze stosunku pracy zgodnie z art. 32 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art.14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ po rozpatrzeniu wniosku Spółki "X", o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


P O S T A N A W I A


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że pracownik Spółki, który jest zatrudniony na umowę o pracę korzysta ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Dochody małżonka pracownika mieszczą się w niższych przedziałach skali w myśl art. 32 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (na podstawie złożonego w tym celu oświadczenia). Jednocześnie pracownik, o którym mowa, jest zleceniobiorcą pracodawcy zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia.

Spółka ma wątpliwości, czy uzyskiwanie przychodów z tytułu umów zleceń nie wyklucza możliwości korzystania z obniżania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu przychodów ze stosunku pracy pracowników, zgodnie z art. 32 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy od przychodów z tytułu umów zleceń będą nadal potrącane zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19%.

Zdaniem Spółki uzyskiwanie przez pracownika przychodów z tyt. umów zleceń, od których pobierane są zaliczki w wysokości 19%, nie wyklucza możliwości korzystania z obniżania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu przychodów ze stosunku pracy zgodnie z art. 32 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko Spółki jest prawidłowe.

    W myśl art. 32 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem bądź na zasadach określonych w art. 6 ust. 4, a za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu:
  1. dochody podatnika nie przekroczą górnej granicy pierwszego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów, z wyjątkiem renty rodzinnej - zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 19 procent dochodu uzyskanego w danym miesiącu i są dodatkowo pomniejszane za każdy miesiąc o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej,
  2. dochody podatnika przekroczą górną granicę pierwszego, drugiego lub trzeciego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej lub dochody małżonka mieszczą się w niższych przedziałach skali - zaliczki za miesiące od początku roku włącznie do miesiąca, w którym dochód podatnika przekroczył górną granicę drugiego przedziału skali, wynoszą 19%, a za miesiące następujące po tym miesiącu, w którym dochód podatnika przekroczył górną granicę drugiego przedziału skali - 30% dochodu uzyskanego w danym miesiącu, za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód podatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę trzeciego przedziału skali - 40 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Warunkiem stosowania szczególnego sposobu obliczania zaliczek wynikającego z art. 32 ust. 1a powołanej wyżej ustawy jest złożenie oświadczenia o nie uzyskiwaniu przez współmałżonka pracownika żadnych dochodów (z wyjątkiem renty rodzinnej) lub uzyskiwanie dochodów mieszczących się w niższych przedziałach skali podatkowej oraz o wysokości przewidywanego dochodu rocznego podatnika. Wysokość swojego przewidywanego dochodu za rok podatkowy określa pracownik w składanym oświadczeniu. Wysokość dochodów określonych w oświadczeniu winna uwzględniać wszystkie dochody (w tym również z tyt. umów zleceń), których fakt uzyskania w ciągu roku oraz kwota są przewidywane przez pracownika.

Sam fakt, że pracownik osiągnął przychody z tytułu umów zleceń opodatkowane na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 w/w ustawy, nie wyklucza możliwości stosowania na podstawie cytowanego wyżej art. 32 ust. 1a obniżenia progów podatkowych przy obliczaniu przez płatnika zaliczek na podatek dochodowy, o ile pracownik złożył oświadczenie, o treści określonej w tym przepisie.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu informuje, że dochody z umów zleceń podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, zaliczki na podatek z tego tytułu pobierane są przez płatnika w wysokości określonej w art. 41 ust. 1 tj. 19%. Do dochodów w tego tytułu nie mają zastosowania zryczałtowane formy opodatkowania.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj