Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/III/415-136-05/06/ZDW
z 28 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/III/415-136-05/06/ZDW
Data
2006.02.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż rzeczy


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność (przekształcenie w 2004r. spółdzielczego własnościowego prawa nabytego w 1997r. w odrębną własność) w 2006r. będzie źródłem przychodu w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. nr. 14 poz. 176 z późn. zm. / podlegającemu opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym?



Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8 z 2005r. poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia Pana stanowisko, w sprawie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa, zawarte w Pana uzupełnieniu wniosku (z dn. 23.11.2005r.), które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 13.12.2005r., o udzielenie interpretacji prawa podatkowego, uznać za prawidłowe.


Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:
W 1997r. Zawarł Pan umowę ze spółdzielnią o nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.W 1999r. otrzymał Pan przydział na warunkach własnościowego prawa.W 2004r. aktem notarialnym zawarł Pan ze spółdzielnią umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności.


Stanowisko wnioskodawcy:
Pana zdaniem dokonane ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie stanowi odpłatnego zbycia nieruchomości. Sprzedaż przedmiotowego lokalu w 2006r. nie będzie podlegała opodatkowaniu ponieważ w myśl art. 10 ust. 1 pkt. 8 zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tj. 1999r.


Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:
Przydział lokalu mieszkalnego na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa nabył Pan w 1999r.Ma Pan zamiar sprzedać w 2006r. ww lokal mieszkalny stanowiący odrębną własność.


Jeżeli to odpłatne zbycie nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej i nie będzie stanowiło składnika majątkowego w wykonywanej działalności gospodarczejwówczas będzie miał zastosowanie przepis art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaż tej nieruchomości nie będzie źródłem przychodu ponieważ odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, tj. od końca 1999r.
W opisanej przez Pana sprawie należy za datę nabycia przez Pana nieruchomościprzyjąć właśnie datę uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa bowiem ustanowienie w 2004r. odrębnej własności tej nieruchomoci i przeniesienie na Pana prawa własności jest tylko inną formą własności a nie nowym nabyciem.
W związku z powyższym jeśli odpłatne zbycie nieruchomości nastąpi po 31.12.2005r. a więc po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, to takie zbycie nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

P O U C Z E N I E


Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Na podstawie art. 14 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie zawierające interpretację służy, na podstawie art. 236 § 2 pkt. 1ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego Urzędu, w terminie siedmiu dniod daty doręczenia postanowienia.
Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,- zł na podstawie art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r. Nr 253 poz. 2532) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000r. w sprawie opłaty skarbowej (Dz. U. Nr 1176).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj