Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/N-005/US/54-2/05/06/DD
z 9 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/N-005/US/54-2/05/06/DD
Data
2006.02.09



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
stypendia
uczniowie
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Dotyczy zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu otrzymywanych stypendiów.


W rozpatrywanym wniosku z dnia 28 listopada 2005r., który wpłynął do tut. Urzędu dnia 01 grudnia 2005r., zapytujący - Gminny Zespół Obsługi Placówek Oświatowych, zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Zapytujący, zgodnie z regulacjami zawartymi w Rozdziale 8a ustawy dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz.2572 z późn. zm.), świadczy pomoc materialną dla uczniów, która ma charakter socjalny lub motywacyjny.Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są: stypendia szkolne i zasiłek szkolny przyznawane przez gminę uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej (dochód na 1 członka rodziny nie może przekroczyć kwoty 316zł).Organ szkoły może przyznać uczniowi stypendium motywacyjne za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe.Ustawowa kwota przyznanego stypendium nie może przekroczyć miesięcznie kwoty 112zł.

Z uwagi na brak dostatecznych środków finansowych gmina Chynów w okresie od 1 stycznia 2005r. do 30 czerwca 2005r. wypłaciła jednorazowe stypendia w wysokości 70zł dla jednego ucznia, a od 1 września 2005r. do 31 grudnia 2005r. jednorazowe stypendium dla ucznia wyniesie od 100 do 240zł.

W myśl art.90n ust.2 i 3 ww. ustawy o systemie oświaty świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym są przyznawane na wniosek rodziców, pełnoletniego ucznia, dyrektora szkoły lub z urzędu, a w przypadku stypendium za wyniki w nauce i sportowe na wniosek wychowawcy klasy.Decyzja o przyznaniu stypendium wydawana jest na ucznia.

W tym stanie sprawy wnioskodawca zwraca się z zapytaniem: czy wymienione wyżej świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym lub motywacyjnym podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz, czy w związku z powyższym należy uznać, że stypendium szkolne stanowi przychód ucznia, a rodzice w imieniu swoich niepełnoletnich dzieci winni złożyć oświadczenie PIT-2C?Nadto pyta: czy uczniowie trzymujący wynagrodzenie za praktyki zawodowe (70 zł miesięcznie) powinni opłacać podatek od otrzymywanych stypendiów?

Zdaniem zapytującego przyznane uczniom stypendia szkolne i stypendia za wyniki w nauce są świadczeniami, o których mowa w art.21 ust.1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i jako takie nie powinny być opodatkowane albowiem, zgodnie z powołanym przepisem, zwolniona od podatku jest pomoc materialna dla uczniów, pochodząca z budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego przyznawana na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty.

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:Zgodnie z art.90b ust.1 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz.2572 z późn. zm.) uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa, budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego oraz ze środków Funduszu im. Komisji Edukacji Narodowej.W myśl art.90b ust.1 ww. ustawy  pomoc materialna ma charakter socjalny albo motywacyjny. Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest stypendium szkolne i zasiłek szkolny

Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym są:1) stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe;2) stypendium Prezesa Rady Ministrów;3) stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;4) stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego..

Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie gminy uchwala, na podstawie art.90f ww. ustawy rada gminy, a przyznaje ją na podstawie art.90m ust.1 wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Zgodnie z art.90r ust.1 tej ustawy na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym gmina otrzymuje dotacje celowe z budżetu państwa.

Określone w art.90b ust.3 pkt 1 ustawy stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe jest przyznawane na podstawie art.90g ust.1 ustawy przez dyrektora szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w ramach środków przyznanych przez organ prowadzący na ten cel w budżecie szkoły.W rozpatrywanym przypadku organem prowadzącym jest gmina.

Zgodnie z art.90g ust.10 ustawy stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe nie może przekroczyć kwoty stanowiącej dwukrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych < na dzień wydania niniejszego postanowienia jest to kwota 112zł>. Wysokość stypendium ustala dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii komisji stypendialnej i rady pedagogicznej oraz w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

Stosownie do art.9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 40 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, Prawo o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Przepis ten nie wprowadza kwotowych ograniczeń zwolnienia. W związku z powyższym całość wypłacanej pomocy materialnej dla uczniów na podstawie powołanego przepisu zwolniona jest od podatku dochodowego.Zwolnienie powyższe nie jest uzależnione od otrzymywania, czy też nieotrzymywania przez ucznia innych należności, w tym wynagrodzenia z tytułu praktyk zawodowych.

Reasumując - wypłacane przez wnioskodawcę stypendia szkolne, będące formą pomocy materialnej dla uczniów, przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, stanowią pomoc materialną dla uczniów pochodzącą z budżetu jednostki terytorialnej i korzystają ze zwolnienia określonego w art.21 ust.1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.).

W przypadku wypłaty świadczeń, o których mowa wyżej, płatnik nie ma obowiązku sporządzenia informacji o wysokości wypłaconego stypendium, o wzorze PIT-8S, gdyż przepis art.35 ust.10 ww. ustawy, nakładający obowiązek sporządzenia ww. informacji, dotyczy wyłącznie stypendiów zwolnionych od podatku na podstawie art.21 ust.1 pkt 40b ww. ustawy. Tym samym w rozpatrywanym przypadku nie zachodzi podstawa do złożenia oświadczenia wg wzoru PIT-2C albowiem oświadczenie takie składane jest przez osobę otrzymującą stypendium zwolnione od podatku dochodowego na podstawie art.21 ust.1 pkt 40b ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, co w niniejszej sprawie nie ma miejsca.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj