Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I/415-101B/05
z 7 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-101B/05
Data
2006.02.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
remanent likwidacyjny
spółka jawna
ustąpienie wspólnika
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu z tytułu pozostałych na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej, składników majątku spółki.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 6 grudnia 2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, uznaje za prawidłowe przedstawione stanowisko w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu z remanentu likwidacyjnego, w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - "stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pismem z dnia 6 grudnia 2005 r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan jednym ze wspólników spółki jawnej i z dniem 31 grudnia 2005 r. zamierza Pan wystąpić z tej spółki. Pytanie dotyczy opodatkowania dochodu z tytułu pozostałych na dzień wystąpienia ze spółki jawnej składników majątku spółki.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazał Pan, że w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej, na podstawie art. 24 ust. 3 ustalany jest dochód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa - udziela poniższej informacji:

Zgodnie z przepisami art. 22 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94 poz. 1037 ze zmianami ) spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

W świetle przepisów art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Stosownie do przepisów art. 8 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zasady wyrażone w art. 8 ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. A zatem opodatkowaniu podlegają nie dochody spółki jawnej, lecz dochód osiągany przez każdego ze wspólników.

Natomiast zdarzenie polegające na wystąpieniu wspólnika ze spółki jawnej uznaje się za likwidację działalności gospodarczej tego wspólnika.

Zgodnie z przepisami art. 24 ust. 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. W takiej sytuacji, na podstawie przepisów art. 44 ust. 4 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podatniku ciąży obowiązek ustalenia i uiszczenia 10% zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego.

Zgodnie z przepisami art. 24 ust. 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,

2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,

3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,

4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo kapitałową spółkę handlową.

W związku z powyższym, w sytuacji gdy po wystąpieniu ze spółki jawnej nie zamierza Pan kontynuować działalności gospodarczej, następuje całkowite wygaśnięcie źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. A zatem powstaje obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego, o którym mowa w art. 24 ust. 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie - postanowiono jak w sentencji, uznając przedstawione przez Pana własne stanowisko w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu z remanentu likwidacyjnego, w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej - za prawidłowe.

Końcowo informuję, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w piśmie z dnia 6 grudnia 2005 r. oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj