Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/29/2006/PD II/415-11/06
z 21 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/29/2006/PD II/415-11/06
Data
2006.02.21



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach



Słowa kluczowe
informacja podatkowa
pomoc materialna
stypendium socjalne
system oświaty
uczniowie
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
1. Czy do wypłacanych stypendiów należy zastosować zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 40 czy pkt 40b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)?

2. Czy istnieje obowiązek wystawiania informacji o wysokości wypłacanego stypendium wzór PIT-8S z tytułu wypłacanych w 2005 r. stypendiów i zasiłków szkolnych?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.01.2006 r. (data wpływu - 27.01.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 09.02.2006 r. (data wpływu - 14.02.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dot. obowiązku wystawiania informacji o wysokości wypłaconego stypendium wzór PIT-8S z tytułu wypłaconych w 2005 r. stypendiów i zasiłków szkolnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z wniosku z dnia 20.01.2006 r. (data wpływu - 27.01.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 09.02.2006 r. (data wpływu - 14.02.2006 r.) wynika, iż Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Mniowie wypłaca pomoc materialną o charakterze socjalnym uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz dla słuchaczy kolegiów - do czasu kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia zamieszkałych na terenie gminy.

Stypendium to jest przyznawane na podstawie ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781) oraz na podstawie Uchwały Nr 22/XXVII/05 Rady Gminy w Mniowie z dnia 24 maja 2005 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Mniów (Dz. Urz. Woj. Św. z dnia 8 czerwca 2005 r. Nr 124, poz. 1555).

Jednostka prosi o interpretację czy do wypłaconych stypendiów należy zastosować zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 40 czy pkt 40b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.). Jednocześnie stawia zapytanie czy istnieje obowiązek wystawiania informacji o wysokości wypłaconego stypendium wzór PIT-8S z tytułu wypłaconych w 2005 r. stypendiów i zasiłków szkolnych.

Zdaniem płatnika wypłacona pomoc o charakterze socjalnym, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest wolna od podatku. W związku z powyższym jednostka jako płatnik stypendiów i zasiłków szkolnych nie ma obowiązku sporządzania informacji PIT-8S.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2005 r., stanowi, że wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, Prawo o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Z treści tego przepisu wynika, iż przewiduje on zwolnienie z opodatkowania dochodów z tytułu różnego rodzaju świadczeń, mających charakter pomocy materialnej dla uczniów. Warunkiem zwolnienia od podatku dochodowego świadczeń pomocy materialnej dla ucznia na podstawie wymienionego wyżej przepisu jest to, że:

- świadczenie musi pochodzić z budżetu państwa, budżetów jednostki samorządu terytorialnego, lub ze środków własnych szkół i uczelni,

- musi być przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez fundacje lub stowarzyszenia na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnodostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł., z zastrzeżeniem ust. 10.

Ustawą z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 281, poz. 2781) wprowadzony został nowy, systemowy model pomocy materialnej dla uczniów. Powyższy akt prawny dodał do ustawy o systemie oświaty nowy rozdział 8a "Pomoc materialna dla uczniów", który w sposób szczegółowy określa zasady udzielania pomocy materialnej dla uczniów w postaci stypendium szkolnego, zasiłku szkolnego, stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe.

Zgodnie z art. 90b ustawy o systemie oświaty uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Pomoc materialna ma charakter socjalny albo motywacyjny. Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są stypendium szkolne i zasiłek szkolny. Zaś świadczeniami pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym jest m. in. stypendium za wyniki w nauce przyznawane na zasadach i trybie przewidzianym przepisami tej ustawy (art. 90c ww. ustawy).

W myśl art. 90p ust. 1 ustawy o systemie oświaty udzielenie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest zadaniem własnym gminy. Na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym gmina otrzymuje dotację celową z budżetu państwa (art. 90r ust. 1 ustawy).

W stanie faktycznym będącym przedmiotem zapytania, mamy do czynienia z przychodem w postaci stypendiów i zasiłków szkolnych, których wysokość i zasady udzielania określone zostały w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego z dnia 24 maja 2005 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów z terenu Gminy Mniów. Uchwała ta została wydana m. in na podstawie art. 90f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm. ), zgodnie z którym rada gminy uchwala regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy, kierując się celami pomocy materialnej o charakterze socjalnym, w którym określa w szczególności:

1) sposób ustalenia wysokości stypendium szkolnego w zależności od sytuacji materialnej uczniów i ich rodzin oraz innych okoliczności, o których mowa w art. 90d ust.1,

2) formy, w jakich udziela się stypendium szkolnego w zależności od potrzeb uczniów zamieszkałych na terenie gminy,

3) tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego,

4) tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego.

Z powyższych przepisów wynika, że stypendia szkolne i zasiłki szkolne wypłacane przez Jednostkę w 2005 roku - jako jedna z form pomocy materialnej dla najuboższych uczniów - korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie wyżej cytowanego art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto zaznaczyć należy, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wprowadza kwotowych ograniczeń zwolnienia. Tym samym całość wypłaconej pomocy materialnej dla uczniów na podstawie powołanego przepisu zwolniona jest od podatku dochodowego.

W świetle powołanych wyżej przepisów na Zespole Obsługi Placówek Oświatowych nie ciąży obowiązek płatnika i obowiązek sporządzania informacji o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S, gdyż przepis art. 35 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określający obowiązek sporządzania takiej informacji dotyczy wyłącznie zwolnień określonych w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy.

A zatem stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj