Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
PBB3-4117/3-0009/2006
z 29 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBB3-4117/3-0009/2006
Data
2006.03.29



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków
zeznanie wspólne


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem za 2005 rok w sytuacji, gdy między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa w okresie od stycznia do listopada 2005 roku, a w ostatnim miesiącu roku podatkowego przywrócono ustrój wspólności majątkowej?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 16.01.2006 r. (data wpływu do urzędu 17.01.2006 r.) wniesionego przez .... zam. ... na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w ... z dnia 05.01.2006 r. Znak: ... stwierdzające, że stanowisko M... przedstawione we wniosku z dnia 16.11.2005 r.i uzupełnione pismem z dnia 13.12.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym:

- w zakresie możliwości dokonania wspólnego rozliczenia z małżonkiem w
zeznaniu podatkowym za 2005 r., w przypadku gdy między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa w okresie od stycznia do listopada 2005 r., a w ostatnim miesiącu roku podatkowego przywrócono ustrój wspólności majątkowej nie jest prawidłowe


- Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odmawia zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 16.11.2005r. M.... złożyła w Drugim Urzędzie Skarbowym w ... wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 13.12.2005r.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w w/w wniosku wynika, iż małżonkowie przez cały 2005 rok byli małżeństwem, jednak w okresie od stycznia do listopada pozostawali w rozdzielności majątkowej, a w ostatnim miesiącu tego roku rozdzielność majątkowa została zniesiona. Zdaniem podatniczki przywrócenie wspólności majątkowej przed zakończeniem roku podatkowego oraz pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, daje możliwość wspólnego opodatkowania dochodów za dany rok podatkowy.

Postanowieniem z dnia 05.01.2006 r. Znak: ... Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w ... stwierdził, że stanowisko M... przedstawione we wniosku z dnia 16.11.2005 r. i uzupełnione pismem z dnia 13.12.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym:

- w zakresie możliwości dokonania wspólnego rozliczenia z małżonkiem w zeznaniu podatkowym za 2005 r., w przypadku gdy między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa w okresie od stycznia do listopada 2005 r., a w ostatnim miesiącu roku podatkowego przywrócono ustrój wspólności majątkowej nie jest prawidłowe.

Pismem z dnia 16.01.2006 r., złożonym w Drugim Urzędzie Skarbowym w ... w dniu 17.01.2006 r., podatniczka wniosła zażalenie na w/w postanowienie. Zdaniem podatniczki w jej przypadku spełnione są wszystkie przesłanki wspólnego rozliczenia, a według przepisów warunek dotyczący całego roku dotyczy pozostawania w związku małżeńskim, a nie istnienia wspólności majątkowej.

Rozpatrując zażalenie Dyrektor Izby Skarbowej w ... stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2005r., (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.Od tej ogólnej zasady ustawodawca dopuścił wyjątek. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 2 tej ustawy małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Warunkiem skorzystania z tego preferencyjnego opodatkowania jest łączne spełnienie wszystkich określonych tym przepisem warunków, a mianowicie małżonkowie winni:

- mieć miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- podlegać obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy),

- być małżeństwem ze wspólnością majątkową przez cały rok podatkowy,

- złożyć wniosek o taki sposób opodatkowania wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym.

Zatem należy stwierdzić, że możliwość łącznego opodatkowania małżonków została z woli ustawodawcy w sposób wyraźny uzależniona od spełnienia ściśle określonych warunków, a jednym z nich jest pozostawanie małżonków we wspólności majątkowej. Stanowisko to na przestrzeni kilkuletniego obowiązywania w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało ugruntowane w orzecznictwie, czego wyrazem są m.in. wyroki: wyrok NSA Warszawie z dnia 16.05.1997 r. sygn. akt III SA 63/96, wyrok NSA w Katowicach z dnia 10.11.1998 r. sygn. akt I SA/Ka 384/97, wyrok NSA w Warszawie z dnia 12.01.1999 r. sygn. akt III SA 2903/97, wyrok NSA w Szczecinie z dnia 29.11.2000 r. sygn. akt SA/Sz 1416/99.

Zgodnie z linią orzeczniczą NSA wyłączenie bądź ustanie wspólności ustawowej uniemożliwia łączne opodatkowanie dochodów. W ww. wyroku NSA w Katowicach z dnia 10.11.1998 r. sygn. akt I SA/Ka 384/97 Sąd stwierdził : "W odniesieniu do opodatkowania dochodów małżonków, między którymi występuje wspólność majątkowa, mimo iż wedle art. 32 § 2 pkt 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dochody te należą do majątku wspólnego, w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.) przyjęto jako zasadę odrębność opodatkowania. Odrębność ta wynika choćby z tego, iż przedmiotem opodatkowania jest dochód, a nie majątek małżonków. Jej prostym wyrazem jest treść art. 6 ust. 1 ustawy, który stanowi, iż "małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych dochodów". W rezultacie dla celów podatkowych pozostaje obojętne to, czy dochód uzyskany przez jednego z małżonków wchodzi w skład jego majątku odrębnego (np. jako wierzytelność - art. 33 pkt 8 k.r. i op.), czy też obejmuje go wspólność ustawowa (art. 31 k.r. i op.). Wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami natomiast jest jednym z warunków wspólnego opodatkowania dochodów osiągniętych przez oboje małżonków (art. 6 ust. 2 ustawy)."

Powyższe stanowisko sądu znajduje oparcie w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy po zmianie obowiązującej od 20 stycznia 2005 r. dokonanej ustawą z dnia 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw /Dz. U. z 2004 r. Nr 162, poz. 1691/.

Stosownie do art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, (...). Cytowany wyżej przepis art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje ustalić podatek na imię obojga małżonków. Zawarta w tym artykule konstrukcja opodatkowania łącznego dochodu małżonków oparta jest na założeniu, że podmiotem podatkowym są małżonkowie, a zatem opodatkowaniu powinien podlegać łączny dochód osiągnięty przez nich w roku podatkowym. Łączne opodatkowanie dochodu osiągniętego przez oboje małżonków w roku podatkowym może mieć miejsce wyłącznie w sytuacji istnienia między nimi wspólności majątkowej przez cały rok, gdyż tylko wówczas uzyskiwane przez oboje małżonków dochody są wspólną własnością. Przywilej wspólnego opodatkowania dochodów małżonków będzie natomiast wyłączony w razie istnienia między małżonkami (w jakimkolwiek okresie roku podatkowego) rozdzielności majątkowej.

Biorąc pod uwagę, iż przez część roku 2005 małżonkowie ... pozostawali w rozdzielności majątkowej, to w świetle w/w wyjaśnień, podatniczka nie ma prawa do rozliczenia swoich dochodów za ten rok wspólnie z mężem.

Wobec powyższego brak jest przesłanek do dokonania zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna. Decyzja ta na mocy art. 143 Ordynacji podatkowej, została wydana z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w ... .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj