Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DC/436/61/05/HB
z 17 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DC/436/61/05/HB
Data
2006.02.17



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
nabycie wierzytelności
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż własnej wierzytelności przez Bank podlega PCC?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a §4 w związku z §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) w związkuz wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności oraz obowiązujący stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza utworzyć BEST I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, którego podstawowym przedmiotem działalności będzie lokowanie środków pieniężnych w prawa majątkowe w postaci nieregularnych wierzytelności bankowych w celu uzyskania wpływu środków wynikających z odzyskania tych wierzytelności.

Zdaniem Spółki, Fundusz nabywając (bez prawa regresu, z przejęciem ryzyka niewypłacalności) wierzytelność nieregularną od banku nie świadczy na jego rzecz żadnej usługi a jedynie nabywa prawo majątkowe, dlatego też czynność polegająca na nabyciu wierzytelności nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Natomiast stosownie do treści ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe (Dz.U. z 1997r. Nr 140, poz.939 ze zm.) nabywanie i zbywanie wierzytelności pieniężnych przez bank stanowi czynność bankową. Czynność ta jest zwolnionaz podatku od towarów i usług na podstawie załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.). Wobec powyższego Strona stoi na stanowisku, że w przypadku sprzedaży własnej wierzytelności przez bank, bank będzie występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności, których zakres został przez ustawodawcę objęty zwolnieniem przedmiotowym. A zatem na podstawie art.2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz.399) przedmiotem opodatkowania jest umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Jednocześnie z treści art.2 pkt 4 tej ustawy wynika, że nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym należy uznać, że sprzedaż własnej wierzytelności, powstałej z tytułu prowadzonej działalności przez Bank, nie jest zaliczana do usług pośrednictwa finansowego i w związku z tym nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług. Wierzytelność własna stanowi bowiem prawo majątkowe, które nie mieści się w dyspozycji art.7 i art.8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.).

Reasumując, Bank zbywając własne wierzytelności, nie świadczy usług pośrednictwa finansowego i nie jest opodatkowany z tytułu dokonania tej czynności podatkiem VAT, a zatem umowa sprzedaży wierzytelności własnej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj