Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443–75/HD/05
z 17 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443–75/HD/05
Data
2006.02.17



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
faktura
oprogramowanie
podmiot zagraniczny
świadczenie usług
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Jak wystawić fakturę na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terenie Wielkiej Brytanii w przypadku świadczenia usług w zakresie oprogramowania?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), § 9 ust. 1, § 27 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 26.11.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej poprawności faktur wystawianych na rzecz podmiotu z UE postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 29.11.2005 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.

We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej rozpoczął świadczenie usług w zakresie oprogramowania /PKWiU 72.2/ na rzecz kontrahenta tj. osoby prawnej – spółki Ltd, będącego płatnikiem VAT na terenie Wielkiej Brytanii.

Pytanie Podatnika: czy sposób wystawiania faktury VAT dla kontrahenta, opisany przez Podatnika we wniosku jest prawidłowy oraz czy są przepisy określające wymagane dane na takiej fakturze. Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług , art. 27 ust. 3 podaje, iż gdy usługi o których mowa w ust. 4 są świadczone na rzecz:

    1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych mniemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
    2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę,

- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego ta usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Ponieważ miejscem świadczenia tych usług jest Wielka Brytania, nie podlegają one zdaniem Podatnika opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Podatnik nadmienia iż nie będzie ujmował świadczenia powyższych usług w deklaracjach VAT-7, kontrahentowi będzie wystawiał faktury bez podatku VAT z podaniem na fakturze numeru NIP swojego i unijny numer identyfikacyjny kontrahenta z adnotacją iż podatek od towarów i usług będzie rozliczał nabywca.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska Podatnika w części dotyczącej wystawiania faktur VAT.

Zasady wystawiania faktur reguluje § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz.798). Zgodnie z pkt 1 ww. paragrafu, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

    1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
    2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy;
    3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”;
    4. nazwę towaru lub usługi;
    5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
    6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku /cenę jednostkową netto;
    7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku - wartość sprzedaży netto;
    8. stawki podatku;
    9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
    10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.
    11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku wartość sprzedaży brutto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
    12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Zgodnie z § 27 ust. 1 przepisy § 9 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej. Faktury te powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem – ust. 2 § 27. Ponadto zgodnie z § 27 ust. 4 ww. rozporządzenia, w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku VAT, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi. W związku z powyższym stanowisko Strony odnośnie wystawiania faktur jest prawidłowe.

Jednakże w treści wniosku Podatnik zawarł przekonanie, iż powyższych usług nie należy wykazywać w deklaracji VAT-7. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu wyjaśnia, że rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19.09.2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545) w dziale „C” deklaracji VAT-7 wprowadzono pozycję 21, która służy do uwzględniania dostaw towarów i świadczenia usług niepodlegających opodatkowaniu ze względu na wykonanie ich poza terytorium kraju.

W związku z powyższym opisane we wniosku usługi powinny być wykazane w poz. 21 deklaracji VAT-7.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj