Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.V.436/1/06
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.V.436/1/06
Data
2006.02.16



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pożyczka
prowadzenie działalności gospodarczej
umowa pożyczki
warunki zwolnienia


Pytanie podatnika
Spółka udzieliła pożyczki w 2005 r. na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego niebędącego udziałowcem pożyczkodawcy na prowadzenie działalności gospodarczej. Czy zawarcie wyżej opisanej umowy pożyczki przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej przez pożyczkobiorcę podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku N. sp. z o.o. z dnia 27.12.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 9.01.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych, postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w stanie faktycznym zawartym w tym wniosku.

Z przedstawionego stanu faktycznego przez N. sp. z o.o. wynika, że ww. spółka mająca siedzibę w S. udzieliła pożyczki w 2005 r. na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego niebędącego udziałowcem pożyczkodawcy, na prowadzenie działalności gospodarczej. Pytanie spółki N. brzmi: czy zawarcie wyżej opisanej umowy pożyczki przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej przez pożyczkobiorcę podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem wnioskodawcy powyższa umowa pożyczki podlega zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku przez N. sp. z o.o., stwierdza, co następuje.

Zgodnie z treścią art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) zwalnia są od podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczki udzielone na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki. Z treści przytoczonego wyżej przepisu jednoznacznie wynika, że podstawowym warunkiem zastosowania zwolnienia jest udzielenie pożyczki przedsiębiorcy lub przyszłemu przedsiębiorcy, jeżeli otrzymane na podstawie umowy pożyczki pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, przy czym wykorzystanie przedmiotu pożyczki - udzielonej w tym celu - powinno nastąpić w okresie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Dodatkowym warunkiem - w przypadku pożyczek pieniężnych - jest wymóg udokumentowania poniesionych wydatków na wskazane cele ze środków pochodzących z pożyczki. Tylko takie kryterium celowe wydatków może być podstawą do zastosowania zwolnienia, bowiem przepis powyższy nie zawiera żadnych ograniczeń podmiotowych. Sposób udokumentowania poniesionych wydatków, przy zachowaniu wymogów wskazanych w powołanym wyżej przepisie, zależy od indywidualnego rozwiązania tej kwestii przez strony umowy, gdyż przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie regulują tego zagadnienia. W przypadku niespełnienia przez pożyczkobiorcę warunków uprawniających do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia spowoduje to, iż obydwie strony umowy pożyczki, zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 wyż. cyt. ustawy, będą solidarnie odpowiadać za zapłatę podatku i złożenie deklaracji PCC-1.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj