Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/3/KO/06
z 6 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/3/KO/06
Data
2006.03.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
leasing operacyjny
odliczenie podatku od towarów i usług
rejestracja umowy
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Wnioskodawca wystąpił z zapytaniem, czy posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu raty leasingu operacyjnego w pełnej wysokości, z tytułu użytkowania samochodu ciężarowego na podstawie umowy zawartej w listopadzie 2004r?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa /t. j. z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 02 stycznia 2006r. za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem złożonym w dniu 02 stycznia 2006r. Strona wystąpiła o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w trybie art. 14a ? Ordynacji podatkowej. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 13 stycznia 2006r.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż w dniu 16 listopada 2004r. Strona zawarła umowę leasingu operacyjnego na samochód ciężarowy marki VW Touran 2.0 TDI na okres 47 miesięcy. W świetle obowiązujących wówczas przepisów o podatku od towarów i usług nabyła prawo do odliczenia podatku VAT z w pełnej wysokości.

Zawarta przez Stronę umowa zarejestrowana została w tutejszym Urzędzie w dniu 10 czerwca 2005r.

Przedstawiając własne stanowisko, Wnioskodawca uznaje, iż zgodnie z obowiązującym stanem prawnym zachowano prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Wprowadzone ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie innych ustaw /DZ. U. Nr 90, poz. 756/ zmiany w zakresie podatku od towarów i usług dotyczą również prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów i pojazdów samochodowych.

W ww. ustawie określono także reguły, które mają zastosowanie do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy.

Jak wynika z art. 7 ust. 1 noweli w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z tej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy w życie.

Ponadto, ust. 2 konstytuuje, iż w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umów, o których mowa w ust. 1, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wskazanego na fakturze, przepis ust. 1 ma zastosowanie:

1. w odniesieniu do umów, bez uwzględnienia zmiany tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy, oraz

2. pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005r.

Jak wynika ze stanu faktycznego zawarta przez Stronę umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym w dniu 10 czerwca 2005r..

Zatem, spełniając ww. warunki zachowano prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wykazanego na fakturze, dokumentujące ratę leasingu operacyjnego w odniesieniu do umowy zawartej w dniu 16 listopada 2004r.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj