Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD/423-139/05/MS
z 20 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD/423-139/05/MS
Data
2006.01.20



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny
opłata leasingowa
opłaty dodatkowe


Pytanie podatnika
kiedy należy zaliczyć w koszty uzyskania przychodu tak zwaną opłatę przygotowawczą oraz opłatę dodatkową związaną z przyjęciem w leasing maszyny zaliczonej u podatnika do środków trwałych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26 października 2005 r., uzupełnionego w dniu 14 grudnia 2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka na podstawie umowy leasingu operacyjnego przyjęła do używania ?linię automatyczną do napełniania i zamykania wraz z zautomatyzowanym paletyzatorem? o wartości 345.000 EURO. Umowa zawarta jest na 4 lata i zawiera zastrzeżenie, że odpisów amortyzacyjnych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonywać będzie finansujący. Ponadto poniesiono następujące koszty:1.transport i rozładunek -13.612,55 zł2.koszty uruchomienia linii ? 50.481,87 zł3.opłatę przygotowawczą ? 14.593,64 zł4.opłatę dodatkową ? 12.711,39 zł.

Spółka rozważa kiedy należy zaliczyć w koszty uzyskania przychodu tak zwaną opłatę przygotowawczą oraz opłatę dodatkową związaną z przyjęciem w leasing maszyny zaliczonej u podatnika do środków trwałych.

Według Strony w przedstawionym stanie faktycznym , zgodnie z art. 3 ust.4 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości koszty maszyny określone umową leasingu wraz z kosztami wymienionymi w pkt 1 i 2 (koszty transportu, rozładunku i uruchomienia linii) stanowią wartość środka trwałego, który podlega w omawianym przypadku amortyzacji bilansowej. Koszty amortyzacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast kosztem uzyskania przychodu zgodnie z art. 17 b w/w ustawy są opłaty ustalone w umowie leasingu ujęte w harmonogramie spłat wraz z różnicami kursowymi wynikającymi ze zmian kursu waluty. Z kolei koszty wymienione w pkt 3 i 4 należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym, do opłaty przygotowawczej oraz opłaty dodatkowej, zastosowanie ma art. 17b ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust.2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:1.została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz2.suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z art. 17b ust.2 powyższej ustawy, jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:1.art. 6,2.przepisu o specjalnych strefach ekonomicznych,3.art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991r. o spółkach z udziałem zagranicznym,do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 17 f-17h. Do sumy opłat leasingowych nie zalicza się:płatności na rzecz finansującego za świadczenia dodatkowe, o ile są one wyodrębnione z opłat leasingowych,podatków, w których obowiązek podatkowy ciąży na finansującym z tytułu własności lub posiadania środków trwałych, będących przedmiotem umowy leasingu, oraz składek na ubezpieczenie tych środków trwałych, jeżeli w umowie leasingu zastrzeżono, że korzystający będzie ponosił ciężar tych podatków i składek niezależnie od opłat za używanie,kaucji określonej w umowie leasingu, wpłaconej finansującemu przez korzystającego. Kaucja nie stanowi również kosztów uzyskania przychodu u korzystającego. W dniu 05.04.2005r. Spółka podpisała umowę leasingu zautomatyzowanej linii napełniania i zamykania wraz z całkowicie zautomatyzowany paletyzatorem, typ GR-600. Szacunkowa wartość netto przedmiotu leasingu została określona jako równowartość 345.000 EURO tj. na wartość 1.441.962 zł. Umowa został zawarta na okres od 05.04.2005 do 15.07.2009r. Ustalona w preliminarzu opłat leasingowych suma opłat netto wynosi 1.630.050,50zł. Tytułem zabezpieczenia należności Finansującego Korzystający składa do dyspozycji Finansującego weksel in blanco z wystawienia Korzystającego.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przedstawiona przez Spółkę umowa leasingu spełnia warunki art. 17b ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ jej czas trwania przekracza 40% normatywnego okresu amortyzacji a suma opłat przekracza wartość początkową środka trwałego będącego przedmiotem umowy.

W świetle powyższego, w przypadku gdy umowa leasingu spełnia warunki określone w art. 17b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a finansujący w dniu jej zawarcia nie korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym od osób prawnych wskazanych w art. 17b ust.2 w/w ustawy, opłata przygotowawcza oraz opłata dodatkowa, ustalone w umowie leasingu operacyjnego, stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącu ich poniesienia. Zgodnie bowiem z art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkami wymienionymi w art. 16 ust.1.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa). Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.(art. 236 §2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj