Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDP/423-4/06/15432
z 7 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-4/06/15432
Data
2006.03.07



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
formularze podatkowe
informacja
nakłady
specjalna strefa ekonomiczna
wydatki inwestycyjne


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy obowiązku składania informacji SSE-M oraz SSE-R na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188 poz. 1840 z późn.zm.).


Spółka w złożonym wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przedstawiła następujący stan faktyczny:F... Sp. z o.o. zwana dalej Spółką prowadzi działalność produkcyjną na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie Zezwolenia nr ... z dnia 13 listopada 1998 r zmienionego na podstawie art. 6 ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw Decyzją Nr 167/PRJ04 z dnia 13 maja 2004 r.Spółka jest beneficjentem pomocy publicznej. Korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych oraz w podatku od nieruchomości na podstawie ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123 poz. 600 z późn. zm.) oraz na podstawie ustawy z dnia 2 października 2003 r o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw. ( Dz. U Nr 188 poz. 1840 z późn. zm.) Spółka jest dużym podmiotem w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo o działalności gospodarczej.Na podstawie art. 7 ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych wpływy z podatku dochodowego od podatnika będącego dużym przedsiębiorcą działającego na podstawie zezwolenia wydanego przed dniem 1 stycznia 2001 r. i zmienionego stosownie do art. 6 ( Spółka spełnia powyższe warunki, co przedstawiła powyżej) dotyczące dochodów osiąganych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w zakresie objętym zezwoleniem są gromadzone na rachunku środków specjalnych, którego dysponentem jest właściwy dla podatnika urząd skarbowy.Spółka nie gromadzi wpływów z podatku dochodowego na rachunku specjalnym, ponieważ nie przekroczyła limitu dopuszczalnej pomocy publicznej określonej wart. 5 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, który dla Spółki wynosi 75% kosztów inwestycji poniesionych do dnia 31 grudnia 2006 r.W związku z powyższym Spółka nadal korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych z działalności prowadzonej w zakresie zezwolenia i nie odprowadza podatku dochodowego z działalności w zakresie objętym zezwoleniem. Według art. 7 ust. 4 ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych za każdy okres obejmujący okres, za który wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych lub ich część podlegały przekazaniu na rachunek środków specjalnych podatnik przekazuje w terminie składania deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) do urzędu skarbowego informację w formie załącznika do tej deklaracji ( SSE-M oraz SSE-R).

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik pyta, czy Spółka ma obowiązek składania informacji SSE-M oraz SSE-R na podstawie art. 7 ust 4 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U Nr 188 poz.1840 z późn.zm.).Stanowisko podatnika:Według ust. 4 art. 7 ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych za każdy okres obejmujący okres, za który wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych lub ich część podlegały przekazaniu na rachunek środków specjalnych podatnik przekazuje w terminie składania deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) do urzędu skarbowego informację w formie załącznika do tej deklaracji. Wzór tej informacji został określony przez Radę Ministrów jako druk SSE-M oraz SSE-R.Naszym zdaniem w przedstawionej sytuacji na podstawie art. 7 ust 4 ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych Spółka nie jest zobowiązana do składania informacji SSE-M oraz SSE-R, ponieważ nie przekazuje podatku dochodowego na rachunek środków specjalnych. Spółka korzysta ze zwolnienia podatkowego w ramach limitu dopuszczalnej pomocy publicznej określonej wart. 5 ust 2 pkt l b.

W przedstawionym stanie faktycznym tut. organ podatkowy stwierdza, iż stosownie do treści art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840 z późn. zm) dochody przedsiębiorcy, który posiada zezwolenie uzyskane przed dniem 1.01.2001 r., i w dniu wejścia w życie tej ustawy nie był małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu załącznika 1 do rozporządzenia nr 70/2001/WE z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001 r.), są zwolnione z podatku dochodowego w zakresie ustalonym w art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych w jej aktualnym brzmieniu. Wnioskodawca jest takim przedsiębiorcą.

Według art. 7 ust. 1 ww. ustawy z dnia 2.10.2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych lub z podatku dochodowego od osób fizycznych, w części określonej w ust. 2 tej ustawy od podatnika będącego przedsiębiorcą, o którym mowa w art. 5 ust. 1 albo 2, działającego na podstawie zezwolenia wydanego przed dniem 1.01.2001 r. i zmienionego stosownie do art. 6 tej ustawy, są gromadzone na rachunku Funduszu Strefowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z 02.10.2003 r. Spółka jest przedsiębiorcą, o którym mowa we wskazanych przepisach.
Zgodnie z art. 7 ust. 3 tej ustawy przekazanie na rachunek Funduszu wpływów z podatku dochodowego, o których mowa w ust. 2 tej ustawy, następuje po złożeniu przez podatnika informacji, zgodnie ze wzorem określonym na podstawie art. 7 ust. 9 pkt 2 tej ustawy, w myśl którego Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia wzór informacji, o której mowa w ust. 3, wraz z objaśnieniami co do sposobu jej wypełniania, terminu i miejsca jej składania. Wzór informacji, o której mowa określony został rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2005 r. w sprawie przekazywania i rozliczania wpływów z podatku dochodowego na rachunek na rachunek Funduszu Strefowego (Dz. U. Nr 38, poz. 338), które weszło w życie z dniem 8.03.2005 r. W § 3 ust. 1 wskazanego rozporządzenia z 22.02.2005 r. określono, że informacja, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 2.10.2003 r. składa się z:
#61607;części A-SSE-M - Rozliczenie podatku dochodowego od dochodów osiąganych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia oraz o rozliczeniu pomocy publicznej na inwestycje,
#61607;części B-SSE/A - Wykaz udziałów w spółkach,
#61607;części C-SSE-R - Rozliczenie podatku dochodowego od dochodów osiąganych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
#61607;części D-SSE-R/A - Rozliczenie zdyskontowanej wartości udzielonej pomocy publicznej i kosztów kwalifikujących się do objęcia tą pomocą.
Zgodnie z § 3 ust. 3 powołanego rozporządzenia, podatnicy składający miesięczne deklaracje o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) sporządzają informację, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 2.10.2003 r., wypełniając jej część A. i B. Informacja stanowi załącznik do deklaracji miesięcznej. Zgodnie z kolei z § 3 ust. 4 powołanego rozporządzenia, podatnicy składający zeznanie roczne o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym sporządzają informację, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 2.10.2003 r., wypełniając jej część B, C. i D. Informacja stanowi załącznik do zeznania rocznego.
Obowiązujące od 01.01.2006 r. wzory deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-2) i zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-8) określone zostały rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20.12.2004 r. zmienione rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2005 r. (Dz. U. Nr 257, poz. 2156) w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. Nr 279, poz. 2761 z późn. zm.) wydanym na podstawie art. 28a powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Określone tym rozporządzeniem wzory formularza CIT-2 i CIT-8 posiadają pola, odpowiednio 51 i 22a dotyczące informacji o załącznikach SSE-M i SSE-R w sprawie przekazywania i rozliczania wpływów z podatku dochodowego na rachunek Funduszu Strefowego. Z treści natomiast art. 7 ust. 4 powołanej wyżej ustawy z dnia 2.10.2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych wynika, że informacja, o której mowa w art. 7 ust. 3 tej ustawy, SSE-M oraz SSE-R, jest składana do naczelnika urzędu skarbowego w terminie składania deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za każdy okres obejmujący okres, za który wpływy z podatku dochodowego lub ich część podlegały przekazaniu na rachunek Funduszu, w formie załącznika do tej deklaracji.
W świetle powyższego, skoro Spółka korzysta ze zwolnienia od podatku całości osiąganego dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy na podstawie stosownego zezwolenia, nie ma obowiązku załączania do CIT-2 i CIT-8 informacji, o której mowa w art. 7 ust. 3 powołanej wyżej ustawy z dnia 2.10.2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj