Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PBI-2/4117/IS/IN-5/06/MM
z 27 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-2/4117/IS/IN-5/06/MM
Data
2006.03.27



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
pełnomocnictwo
składanie deklaracji


Pytanie podatnika
Czy w imieniu podatnika deklarację PIT-5 może podpisać i złożyć jego pełnomocnik ?


Na podstawie art. 207, art. 220, art. 221 oraz art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania z dnia 24.02.2006 r. od decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 02.02.2006r. Nr PB I-2/4117/IN-12/US Sieradz/05/JF, odmawiającej uchylenia postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sieradzu z dnia 09.12.2005r. Nr US I/415/20/05/SŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję.

W dniu 31.10.2005r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sieradzu z wnioskiem o dokonanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. We wniosku pytał Pan, czy doradca podatkowy, któremu zlecił Pan prowadzenie rozliczeń z tytułu zobowiązań publicznoprawnych od najmu lokalu użytkowego, ma prawo składać deklaracje PIT-5 podpisane wyłącznie przez doradcę?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu postanowieniem z dnia 09.12.2005r. Nr US I/415/20/05/SŁ nie podzielił poglądu wyrażonego w złożonym wniosku stwierdzając, iż składane przez podatników deklaracje PIT-5, które sporządza doradca podatkowy, poza obowiązkowym podpisem doradcy sporządzającego deklarację, powinny zawierać podpis podatnika, gdyż to podatnik odpowiada za podanie danych zgodnych ze stanem rzeczywistym.

Decyzją z dnia 02.02.2006r. Nr PB I-2/4117/IN-12/USSieradz/05/JF, rozpatrującą Państwa zażalenie na ww. postanowienie, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi odmówił uchylenia zaskarżonej interpretacji, uznając stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sieradzu za prawidłowe.

Nie zgadzając się ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi złożył Pan w dniu 24.02.2006r. (nadane w dniu 21.02.2006r.) odwołanie od powyższej decyzji, wnosząc o jej uchylenie. W uzasadnieniu odwołania podnosi Pan:

  1. Artykuł 136 ustawy - Ordynacja podatkowa odnosi się do postępowania podatkowego, które aby zostało rozpoczęte musi być wszczęte na podstawie przepisów art. 165 tej ustawy. Pana zdaniem w tym przypadku takie zdarzenie nie ma miejsca.
  2. Obowiązek podatnika do osobistego złożenia i podpisania zeznania nie znajduje oparcia w przepisach prawa.
  3. Doradca podatkowy działając jako pełnomocnik w oparciu o przepisy art. 95 i następne ustawy Kodeks cywilny ma prawo do podpisywania deklaracji w imieniu podatnika.

Po analizie zawartych w odwołaniu zarzutów, zebranego materiału w sprawie oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje:

Przepis art. 136 ustawy - Ordynacja podatkowa wprowadza zasadę działania przez pełnomocnika, ograniczoną jednym wyjątkiem - charakterem czynności wymagającym osobistego działania podatnika. Złożenie deklaracji podatkowej PIT-5 nie jest czynnością podejmowaną w postępowaniu podatkowym, ale jest to czynność z zakresu prawa podatkowego regulowana ustawą Ordynacja podatkowa. Do pełnomocnictwa do składania i podpisywania deklaracji podatkowych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pełnomocnika w postępowaniu podatkowym, gdyż przedmiotowe deklaracje stanowią dowód określający zobowiązanie podatkowe, zgodnie z art. 21 § 1 pkt 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, jak również w świetle art. 181 cytowanej ustawy będą stanowić dowód w ewentualnym postępowaniu podatkowym.

Pojęcie podpisania zeznania podatkowego mieści się w pojęciu złożenia zeznania podatkowego na gruncie ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Artykuł 44 ust. 6 cytowanej ustawy nakłada obowiązek składania przez podatników deklaracji według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku. Wzór deklaracji PIT-5 określił Minister Finansów w załączniku nr 7, do rozporządzenia z dnia 22.12.2003r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 224, poz. 2225 ze zm.).

W części "O" omawianej deklaracji podatnik składa "OŚWIADCZENIE I PODPIS PODATNIKA". Podatnik podpisując zeznanie składa jednocześnie oświadczenie, że są mu znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnie z rzeczywistością i przez to narażenie na uszczuplenie podatku. Zeznanie to winno być prawdziwe pod rygorem skutków karnych (art. 86 i 88 Kodeksu karnego skarbowego), bowiem ze względu na zawartą w nim treść, stanowi dowód okoliczności mającej znaczenie prawne. Na jego podstawie dochodzi do rozliczenia finansowego między podatnikiem i organem podatkowym. Wzór deklaracji zawiera rubrykę "podpis podatnika" i nie przewiduje alternatywy przeznaczonej dla pełnomocnika podatnika. Zatem żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dopuszcza złożenia i podpisania zeznania przez inną osobę niż sam podatnik.

Z powołanych powyżej przepisów wynika charakter oświadczenia składanego przez podatnika w zeznaniu podatkowym. Jest to oświadczenie wiedzy a nie woli. Nie może zatem być złożone przez pełnomocnika a tylko wyłącznie przez podatnika.

Pogląd taki został wyrażony przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 13.02.1998r. w sprawie I S.A./Gd 1071/96 oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 18.04.2005r. w sprawie VI S.A./Wa 1245/04.

Biorąc pod uwagę powyższe, doradca podatkowy działając jako pełnomocnik w oparciu o przepisy art. 95 i następne ustawy Kodeks cywilny, nie jest uprawniony do podpisywania i składania zeznania podatkowego PIT-5 w imieniu podatnika.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, jak w sentencji niniejszej decyzji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj