Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-3/443/58/05
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-3/443/58/05
Data
2005.11.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
miejsce wykonywania czynności
podatek należny
usługi pośrednictwa


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy miejsca opodatkowania wykonywanych przez Podatnika usług i przysługującego mu prawa do odliczenia podatku naliczonego z nimi związanego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216, art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. nr 8 poz. 60 z 2005r. z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.09.2005r. wpłynął Pani wniosek (uzupełniony w dniu 28.10.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, działając w imieniu i na rzecz firmy ukraińskiej z siedzibą we Lwowie, w oparciu o podpisany "Protokół uzgodnień" wyszukuje dla tej firmy kontrahentów z terytorium Unii Europejskiej, którzy chcą przenieść szycie odzieży do innego kraju i dla których lwowska firma będzie świadczyć usługi przerobu usługowego z materiału powierzonego. Do firmy ukraińskiej przekazywane są próbki wyrobów oraz surowców z prośbą o sporządzenie kalkulacji cenowej za usługę szycia oraz wykonanie próbnego przeszycia w celu oceny jakości usługi. W przypadku zaakceptowania ceny za usługę firma Podatnika zawiera z firmą ukraińską kontrakt na usługi pośrednictwa, w którym wskazuje nazwę i siedzibę firmy z terenu Unii Europejskiej, dla której strona ukraińska świadczyć winna usługę przerobu. W oparciu o zawarty z firmą Podatnika kontrakt firma ukraińska zawiera z firmą z terytorium Unii Europejskiej odrębny kontrakt na sam przerób usługowy. Wynagrodzenie firmy Podatnika określone jest każdorazowo w kontrakcie jako konkretny % od wartości świadczonych usług przerobu, za które strona ukraińska otrzymała zapłatę od kontrahenta z Unii Europejskiej. W oparciu o miesięczne informacje otrzymane od firmy ukraińskiej dotyczące faktycznych wpływów za przerób usługowy, Podatnik wystawia faktury, w których zamieszcza adnotację, że usługa ta nie podlega opodatkowaniu VAT.

Zapytanie dotyczy miejsca opodatkowania wykonywanych przez Podatnika usług i przysługującego prawa do odliczenia podatku naliczonego z nimi związanego.

Zajęto następujące stanowisko. Zdaniem Podatnika, świadczone usługi nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce i świadczenie tego rodzaju usług daje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim usługi te podlegałyby opodatkowaniu, gdyby zostały wykonane w Polsce.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U nr 8 poz. 60 z 2005r. z późn.zm.) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco.

Zgodnie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz. 535 z 2004 r. z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W przypadku świadczenia usług - w myśl postanowień art.27 ust.1 ustawy o VAT - miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stale miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust.2-6 i art.28.

Natomiast z treści art.28 ust.5 pkt.2 lit.b cytowanej ustawy o VAT wynika, że w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z usługami innymi niż wymienione w pkt.1 i 2 lit.a oraz w art.27 ust.3 - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce świadczenia usług, z którymi usługi te są związane, z zastrzeżeniem ust.6.

Natomiast przepis art.28 ust.6 stanowi, że przypadku, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust.5 ma miejsce świadczona usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

A zatem mając na uwadze cytowany art.28 ust.5 pkt.2 li.b usługi pośrednictwa wykonywane przez Panią na rzecz i w imieniu kontrahenta z Ukrainy, nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, a miejscem świadczenia przedmiotowych usług jest Ukraina.

Podatnik ma również prawo, zgodnie z art.86 ust.8 pkt.1 cytowanej ustawy o VAT, do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Biorąc powyższe pod uwagę przedstawione przez Panią w zapytaniu stanowisko jest prawidłowe.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art.14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj