Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDFD/415-20/06
z 6 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFD/415-20/06
Data
2006.03.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
odliczenia od podatku
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy poniesione w październiku i grudniu 2005 r. wydatki związane z ociepleniem, otynkowaniem i wykonaniem drenażu wokół nowo wybudowanego budynku, oddanego do użytku w sierpniu 2005 r., podlegają odliczeniu od podatku podochodowego za 2005 r. w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej?


W dniu 17.01.2006 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego uzupełniony w dniu 14.02.2006 roku.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że podatnik jest właścicielem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego, który został oddany do użytku w sierpniu 2005 r.

W związku z koniecznością ocieplenia, otynkowania oraz wykonania drenażu wokół ww. budynku w październiku i grudniu 2005 r. wnioskodawca poniósł wydatki udokumentowane fakturami, wystawionymi przez podatników nie korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W latach 2003-2004 nie dokonywał odliczeń od podatku dochodowego z tytułu poniesionych wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego, zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej. Z ulgi tej nie korzystała rownież małżonka.

Wg podatnika małżonkowie mogą skorzystać z ulgi remontowo-modernizacyjnej, gdyż nowo wybudowany budynek bezwzględnie wymagał określonych wyżej prac remontowo-modernizacyjnych.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy.

Stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy z dnia 26.07.1991 roku, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. zwanej dalej "ustawą" , podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Warunkiem skorzystania z ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego (lokalu mieszkalnego) jest równoczesne spełnienie niżej wymienionych warunków:

  • zajmowanie remontowanego budynku ( lokalu) mieszkalnego na podstawie tytułu prawnego - art. 27a ust. 1 ustawy,
  • wydatki muszą dotyczyć budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej - art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy,
  • wysokość tych wydatków należy udokumentować fakturami wystawionymi wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej (...) - art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy,
  • wydatki te nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu - art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy.

Rodzaje wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Przywołane wyżej rozporządzenie, za wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, uważa wydatki poniesione na:

  1. zakup materiałów i urządzeń,
  2. zakup usług obejmujących:
    1. wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu,
    2. transport materiałów i urządzeń,
    3. wykonawstwo robót,
  3. najem sprzętu budowlanego,
  4. opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów,

w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia.

W wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego stanowiącego załącznik Nr 1 do ww. rozporządzenia zostały wymienione m.in.:

w punkcie 3. remont i modernizacja fundamentów, łącznie z izolacjami, obejmujące:

  1. wzmocnienie fundamentów lub ich zabezpieczenie,
  2. izolacje przeciwwodne, przeciwwilgociowe, cieplne,
  3. osuszanie fundamentów,

w punkcie 5. prace związane z remontem lub modernizacją elewacji budynku, obejmujące:

  1. tynki i okładziny zewnętrzne,
  2. malowanie elewacji,
  3. docieplenie ścian budynku,
  4. obróbki blacharskie i elementy odwodnienia budynku.

Z powyższego wynika, że wydatki na prace określone we wniosku zostały wymienione w cytowanym rozporządzeniu.

Biorąc zatem pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku z dnia 16.01.2006 r. oraz w piśmie z dnia 14.02.2006 r., podatnik może skorzystać z odliczenia od podatku dochodowego za 2005 r. poniesionych w październiku i grudniu 2005 r. wydatków w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego, do wysokości obowiązującego limitu.

Jednocześnie zaznacza się, że wysokość odliczeń od podatku, określona zgodnie z art. 27a ust. 3 pkt 1 lit a) i pkt 2) ustawy dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj