Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-189/IV/2005/DB
z 25 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-189/IV/2005/DB
Data
2005.07.25



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
import towarów
rzeczowy majątek ruchomy
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy jest obowiązany opodatkować podatkiem VAT dostawę części do budowy statku, z terytorium państwa trzeciego, przez zlecającego budowę kontrahenta, posiadającego siedzibę na terytorium Holandii.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 21.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 25.04.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy części do budowy statku, z terytorium państwa trzeciego, przez zlecającego budowę kontrahenta, posiadającego siedzibę na terytorium Holandii

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik do realizacji kontraktów na budowę statków, w ramach dostaw armatorskich, będzie otrzymywał części pochodzące spoza terytorium Unii Europejskiej. Zamawiającym części oraz płatnikiem i ich właścicielem jest kontrahent Podatnika, będący zleceniodawcą w powyższych kontraktach, który ma siedzibę na terytorium Holandii.

Po zakończeniu budowy statki zostaną przetransportowane drogą morską do kontrahenta lub do końcowego odbiorcy z siedzibą poza terytorium Unii.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie.

W ocenie Podatnika, dostawa przedmiotowych części nie podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów i usług, dla którego będzie on zobowiązanym do rozliczenia tego podatku, ponieważ nie zostały spełnione przesłanki zawarte w art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? dalej zwanej ustawą o VAT, tzn. nie nastąpiła odpłatna dostawa towarów, ich import lub wewnątrzwspólnotowe nabycie. Nie nastąpiło również przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W związku z tym Wnioskodawca uważa, że płatnikiem podatku VAT z tytułu dostaw przedmiotowych części spoza terytorium Unii Europejskiej jest podmiot, który je zamawia i jest ich właścicielem, mający siedzibę w Holandii.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż świadczy on usługę na ruchomym majątku rzeczowym, dla której miejsce świadczenia określa się na podstawie przepisów art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT.

Na potrzeby realizacji powyższej usługi Wnioskodawcy zostaje powierzony materiał (części do budowy statku), którego transportu z terytorium państwa trzeciego dokonuje kontrahent Podatnika (właściciel powierzonych części), mający siedzibę na terytorium Holandii.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisów art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, podlega m.in. import towarów.

Przez import towarów, zgodnie z przepisem art. 2 pkt 7 ustawy o VAT, rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.

Zatem, z punktu widzenia cytowanych przepisów, Wnioskodawca nie jest podatnikiem, z tytułu przywozu części do budowy statku, gdyż w przedmiotowym stanie faktycznym, przywozu towarów dokonuje kontrahent Podatnika, podmiot mający siedzibę na terytorium Holandii.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj