Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/2BV/443/2006/44/KA
z 27 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/2BV/443/2006/44/KA
Data
2006.01.27



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dostawa towarów
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
przetwórstwo rolno-spożywcze
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki opodatkowana jest sprzedaż na terenie Polski następujących towarów: - słodzik stołowy na bazie środka słodzącego - aspartamu w tabletkach i pudrze,- słodzik stołowy na bazie środka słodzącego - sacharynianu sodu i aspartamu w tabletkach i pudrze,- słodzik stołowy na bazie środka słodzącego - cyklaminianu sodu i sacharynianu sodu w tabletkach i pudrze,- pastylki do ssania odświeżające oddech na bazie aspartamu i sorbitolu,mieszczących się w grupowaniu PKWiU 15.89.14-90.99 "Ser fondue oraz pozostałe artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane"?


Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku Spółka wystąpiła z zapytaniem, według jakiej stawki opodatkowana jest sprzedaż na terenie Polski następujących towarów:

- słodzik stołowy na bazie środka słodzącego - aspartamu w tabletkach i pudrze,

- słodzik stołowy na bazie środka słodzącego - sacharynianu sodu i aspartamu w tabletkach i pudrze,

- słodzik stołowy na bazie środka słodzącego - cyklaminianu sodu i sacharynianu sodu w tabletkach i pudrze,

- pastylki do ssania odświeżające oddech na bazie aspartamu i sorbitolu.

We wniosku podano, iż wymienione wyżej towary, zgodnie z załączoną opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi, mieszczą się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU 15.89.14-90.99 "Ser fondue oraz pozostałe artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane".

Zdaniem podatnika sprzedaż przedmiotowych towarów opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług według stawki 7%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy. Oznacza to, że wymienioną wyżej stawkę należy stosować, jeżeli brak jest przepisu szczególnego określającego obniżoną stawkę podatku lub zwolnienie od podatku, przy czym przepisy takie zawiera zarówno ustawa, jak też rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 41 ust. 2 dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 34 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono towary mieszczące się w grupowaniu PKWiU 15.89.14 - produkty spożywcze pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane - z wyłączeniem ekstraktów słodowych (PKWiU 15.89.14-30.1). Wykaz ten nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką 0% i 3%. Żaden z przepisów obniżających stawkę podatku do 0% lub 3% albo ustanawiających zwolnienie od podatku nie dotyczy jednak towarów będących przedmiotem zapytania, co oznacza, że wykaz umieszczony w załączniku nr 3 do ustawy ma zastosowanie do przedmiotowych towarów.

Zgodnie z przedłożoną opinią Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 01.06.2005r. znak XXX wymienione w piśmie wyroby mieszczą się w grupowaniu PKWiU 15.89.14-90.99 "Ser fondue oraz pozostałe artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane". W związku z tym, że dla celów podatkowych nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych poinformował, że wymienione towary mieściły się w grupowaniu PKWiU 15.89.14-90.99 "Przetwory spożywcze, pozostałe, gdzie indziej niewymienione". Biorąc pod uwagę podany symbol PKWiU należy stwierdzić, że towary będące przedmiotem zapytania zaliczają się do towarów wymienionych w poz. 34 załącznika nr 3 i nie są objęte wyłączeniem dotyczącym ekstraktów słodowych (PKWiU 15.89.14-30.1).

Reasumując, sprzedaż przedmiotowych towarów opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług według stawki 7% - co zgodne jest z przedstawionym we wniosku stanowiskiem Spółki. Tym samym stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe, w związku z czym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji. Należy jednak podkreślić, że niniejsze postanowienie ściśle odnosi się po przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, w tym do grupowania PKWiU wskazanego jako właściwe dla przedmiotowych towarów. Żaden przepis prawa nie daje bowiem organom podatkowym prawa do interpretacji standardów klasyfikacyjnych, w szczególności zaliczania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań PKWiU - wydawanie opinii statystycznych leży w kompetencji Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego oraz podległych mu urzędów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj