Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
PP/443-11/06
z 28 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-11/06
Data
2006.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
użytkowanie wieczyste
wezwanie
wystawienie faktury
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Czy fakturę dot. naliczania opłaty z tytułu użytkowania wieczystego należy wystawić po dokonaniu wpłaty przez użytkownika?Czy faktura ta powinna być wysłanana razem z wezwaniem do uiszczenia w/w opłaty?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 ze zmianami ), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.11.2005 roku (data wpływu do urzędu: 29.11.2005r.) U. M. w O.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie wystawienia faktury dotyczącej naliczenia opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, uznaje stanowisko podatnika przedstawione we wniosku

za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W piśmie z dnia 29 listopada 2005 roku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wydział Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim zwrócił się z zapytaniem:

Czy fakturę dot. naliczania opłaty z tytułu użytkowania wieczystego należy wystawić:

    1/ po dokonaniu wpłaty przez użytkownika,
    2/ powinna być wysłanana razem z wezwaniem do uiszczenia w/w opłaty?

W 2005 roku w Gminie Miasto O. miała miejsce następująca sytuacja: osobie prawnej została naliczona I opłata z tytułu zbycia prawa użytkowania wieczystego jak również opłata z tytułu wieczystego uzytkowania pozostałej części gruntu będącego w jego użytkowaniu wieczystym. Wraz z wezwaniem zostały wystawione faktury VAT, na podstawie których Gmina Miasto. odprowadziła podatek do Urzędu Skarbowego. Osoba wezwana do uiszczenia w/w opłat, wystąpiła do Prezydenta Miasta o umorzenie ze względu na trudną sytuację finansową. Na podstawie odpowiednich przepisów prawa miejscowego i przedstawionych dokumentów dot. Sytuacji finansowej zainteresowanego nastąpiło umorzenie naliczonych opłat, a Gmina Miasto Ostrów Wlkp. Poniosła tylko straty dot. odprowadzenia podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy faktury za w/w opłaty winny być wystawione po dokonaniu wpłaty przez zainteresowanego w terminie 7 dni. Uzasadnieniem takiego stanowiska jest fakt, że nawet przy założeniu, że opłaty są kwotami netto i doliczamy do nich 22% podatek VAT, dochody gminy ulegają obniżeniu, gdyż wystawiając fakturę VAT przed dokonaniem wpłaty konieczne będzie odprowadzenie podatku VAT od opłat nie zapłaconych w terminie płatności z tego tyt. lub wnoszonych na podstawie odrębnych przepisów prawa miejscowego.

Po dokładnej analizie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim stwierdza, iż przedstawione przez Stronę stanowisko jest prawidłowe.

W wyniku wykreślenia w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 97, poz. 970 ) § 3a, dokonanego rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. ( Dz.U. Nr 17, poz. 150 ), od dnia 15.02.2005r. do czynności pobierania opłat z tytułu użytkowania wieczystego mają zastosowanie ogólne zasady dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego, określonego w art.19 ust.1, 4 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zmianami

Zgodnie z przepisami art.19 ust.1 w/p ustawy o VAT obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje co do zasady z chwilą dokonania dostawy towarów lub z chwilą wykonania usługi. W przypadku, gdy czynności powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia, nie później niż 7 dnia od dnia dokonania tej czynności ( art.19 ust.4 ). Jeżeli natomiast przed wykonaniem usługi pobrano część należności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tej części ( art.19 ust.11). Mając powyższe na uwadze, jak również okoliczność, iż użytkowanie wieczyste ma charakter usługi ciągłej zgodnie z w/w ogólnymi zasadami przewidzianymi w ustawie, obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą otrzymania zapłaty poszczególnych opłat naleznych z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Na dwa pozostałe zapytania przedstawione w przedmiotowym wniosku zostaną wydane interpretacje w odrębnych postanowieniach.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj