Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/HTI/4407/14-20/05/BT
z 14 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/HTI/4407/14-20/05/BT
Data
2006.03.14



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
prawo do odliczenia
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usługi polegającej na przejęciu przez inny podmiot jego zobowiązań?


DECYZJA


Na podstawie 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia P z dnia 07.04.2005r. na postanowienie Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 01.04.2005r., nr 1473/WV/443/1/3/2005/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


postanawia


zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.


UZASADNIENIE


Pismem z dnia 21.01.2005 r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej możliwości odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usługi polegającej na przejęciu przez inny podmiot zobowiązań Strony.W opinii Strony będzie ona mogła skorzystać z takiego prawa.

Postanowieniem z dnia 01.04.2005 r., nr 1473/WV/443/1/2/2005/KC Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie, w którym nie zgadza się z interpretacją dokonaną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Po analizie akt sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, co następuje.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl natomiast art. 86 ust. 2 w/w ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:a) z tytułu nabycia towarów i usług,b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
  2. w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
  3. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
  4. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Z przedstawionych wyżej regulacji prawnych wynika, iż przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przyjmuje zasadę, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przez czynności opodatkowane należy rozumieć w tym przypadku czynności, które faktycznie zostały objęte opodatkowaniem, a nie czynności, które co do zasady podlegają opodatkowaniu, lecz w danej konkretnej sytuacji nie zostały opodatkowane (np. zostały wykonane przez podatnika zwolnionego albo przez podmiot, który co prawda jest podatnikiem, ale względem konkretnej czynności nie występował w tym charakterze). Wynika stąd, że jeśli towary i usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, są wykorzystywane w całości do prowadzenia działalności opodatkowanej, wówczas przysługuje prawo do odliczenia całości podatku.

Polski system podatku od towarów i usług przewiduje wiele sytuacji, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W przypadku gdy wystąpią okoliczności określone w tych przepisach, podatnik w zasadzie zawsze nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przykładem jest regulacja art. 88 w/w ustawy, w którym ustawodawca wprowadził ograniczenia prawa podatnika do obniżania podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Innymi przepisami ograniczającymi prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego są uregulowania zawarte w rozdziale 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Konsekwencją tych regulacji jest to, iż mimo uiszczenia przez podatnika przy nabyciu towarów i usług kwot podatku nie ma on prawa do zmniejszenia własnego podatku należnego o te kwoty.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w następstwie odpłatnego zbycia przez Stronę zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jego nabywca przejmie też m.in. związane z tym przedsiębiorstwem zobowiązania. Przejęcie to będzie miało charakter odpłatny i zostanie kompensacyjnie rozliczone z wierzytelnością Spółki. Strona zwraca się więc z pytaniem, czy Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego od usługi (świadczenia) polegającej na wyżej opisanym przejęciu zobowiązań.

Organ drugiej instancji wskazuje na wstępie, że do zaklasyfikowania danego towaru bądź usługi do odpowiedniej grupy towarów nie są kompetentne organy podatkowe. W myśl bowiem Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz.11):

- zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej;

- w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania: rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, środka trwałego lub obiektu budowlanego według: Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), Scalonej Nomenklatury Towarowej Handlu Zagranicznego (CN), Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, iż podmiotem obowiązanym do zaklasyfikowania wykonywanych usług będzie podmiot świadczący te usługi. Za niedopuszczalne uznać więc należy zaklasyfikowanie przez Naczelnika Urzędu Skarbowego wykonywanych przez kontrahenta Strony usług do grupy PKWiU 65.23.10 w sytuacji, gdy Strona w złożonym wniosku nie wskazała na taką klasyfikację świadczonych na Jej rzecz usług.

Zasadnym w kontekście powyższego będzie więc twierdzenie, iż o ile Strona otrzyma fakturę VAT od nabywcy z wykazaną kwotą podatku i faktura ta dokumentować będzie dokonane na rzecz Strony świadczenie usług, przy czym spełnione zostaną wszelkie warunki uprawniające do dokonania odliczenia tego podatku zawarte w art. 86 ustawy o VAT (z uwzględnieniem regulacji zawartych w art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług), Stronie przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanej faktury.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak sentencji decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj