Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim
1414/DP/415-96//06
z 27 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1414/DP/415-96//06
Data
2006.03.27



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
potrącenie należności
różnice kursowe
wierzytelności wzajemne


Pytanie podatnika
Czy są kosztem uzyskania przychodu różnice kursowe wynikające przy kompensowaniu wzajemnych należności z kontrahentami zagranicznymi w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r, o podatku dochodowym od osób fizycznych .


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 tekst jednolity/, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim stwierdza, iż stanowisko spółki zawarte we wniosku z dnia 17.01.2006 r. jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 17.01.2006 r. spółka wystąpiła o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych .Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim informuje co następuje: Ze stanu faktycznego przedstawionego przez spółkę wynika,iż prowadzi ona na terytorium Polski działalność gospodarczą - handel z kontrahentmi zagranicznymi. Strony uzgadniają w umowach , że uregulowanie należności za określone zdarzenia gospodarcze następują w formie potrącenia z inną wymagalną wierzytelnością przysługującą wystawcy faktury wobec odbiorcy towaru lub usługi.Zdaniem spółki wyżej wymienione różnice kursowe, nie stanowią kosztu uzyskania przychodu

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim podziela stanowisko spółki w/w sprawie i wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art.22 ust.1 zdanie drugie i trzecie, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych , a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów. W stanie faktycznym opisanym przez podatnika nie występuje zapłata, tylko potrącenie. O zaliczeniu różnic kursowych do kosztów uzyskania przychodów decydyje sposób poniesienia, tzn. zapłaty kosztu wyrażonego w walucie obcej.

Dokonując potrącenia wzajemnych wierzytelności wyrażonych w walucie obcej nie można powiedzieć, iż spółka poniosła koszt, który mógłby być podwyższony lub obniżony o powstałe różnice kursowe. W tym przypadku nastąpi bowiem potrącenie wzajemnych należności, a nie zapłata. Cytowany przepis wyraźnie mówi o zapłacie kosztu wyrażonego w walucie obcej. Wskutek potrącenia wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. W sytuacji, gdy rozliczenia następują na zasadach kompensaty wzajemnych zobowiązań i należności, nie powstaną różnice kursowe, które miałby wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W wyniku potrącenia nie dochodzi do efektywnej zapłaty dokonanej w pieniądzu.Potrącenie, pomimo iż dotyczy zobowiązań do świadczeń tego samego rodzaju, nie prowadzi do realizacji, a jedynie do zaliczenia jednej wierzytelności na poczet drugiej, co prowadzi do zaspokojenia wierzyciela i osiągnięcia tym samym celu zobowiązania. Mając na względzie przepisy art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, iż różnice kursowe generujące koszty podatkowe powstają jedynie w przypadku płatności dokonanych drogą faktycznego transferu środków pieniężnych w walutach obcych.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż przedmiotowa interpretacja ma zastosowanie wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i została wydana według stanu prawnego obowiazującego na dzień złożenia wniosku. Zgodnie z art..14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w § 5 tego artykułu.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrekora IS w W-wie za pośrednictwem tut. Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia /art.236 § 2 pkt 1 O.P./ Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu,określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj