Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głubczycach
POIII-443/4/ST/06
z 17 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIII-443/4/ST/06
Data
2006.03.17



Autor
Urząd Skarbowy w Głubczycach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
leki
nota obciążająca
przekazanie towarów


Pytanie podatnika
Czy na pozostałe, niezbędne leki w oddziałach Szpitala (stwierdzone protokołami inwentaryzacyjnymi i rozliczone w cenach zaewidencjonowanych) należy wystawić fakturę VAT, czy notę księgową obciążeniową dla innego szpitala?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 02.01.2006 r. (data wpływu 09.01.2006 r.) uzupełnionego w dniu 30.01.2006 r. (data wpływu 31.01.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach uznaje za nieprawidłowe stanowisko podatnika zawarte we w/w wniosku dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług w zakresie:

Czy na pozostałe, niezbędne leki w oddziałach Szpitala (stwierdzone protokołami inwentaryzacyjnymi i rozliczone w cenach zaewidencjonowanych) należy wystawić fakturę VAT, czy notę księgową obciążeniową dla innego szpitala?

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 02.02.2006 r. (data wpływu 09.01.2006 r.) uzupełnionym w dniu 30.01.2006 r. (data wpływu 31.01.2006 r.) podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając stan faktyczny:

Podatnik podlega na mocy uchwały Nr XXV/223/2004 Sejmiku Województwa Opolskiego z dnia 15.10.2004 r. i Nr XXXIX/361/2005 z dnia 11.10.2005 r. przekształceniu polegającemu na połączeniu z innym Zespołem Opieki Zdrowotnej, a w wyniku połączenia nastąpi jego likwidacja z dniem 30.03.2006 r.

Działalność medyczna na zasadzie cesji umów z Opolskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia została przekazana do SP ZOZ, natomiast miejsce ich wykonywania w nie zmniejszonym zakresie nadal pozostaje w dotychczasowej siedzibie Szpitala.

W celu zrealizowania scedowanych umów na świadczenie medyczne SP ZOZ wydzierżawił niezbędne dla jej prowadzenia pomieszczenia wraz z ich wyposażeniem za umówioną stawkę czynszu. Przekazanie odbyło się po uprzednio przeprowadzonej inwentaryzacji wyposażenia i zapasów leków w poszczególnych oddziałach. Zapasy leków nie są objęte umową dzierżawy i do ostatniego dnia poprzedzającego wydanie przedmiotu dzierżawy były ze środków własnych uzupełniane poprzez ich zakup i wydawanie z magazynu apteki do oddziałów Szpitala.

Podatnik przedstawił w powyższej sprawie własne stanowisko:

W naszej ocenie za pozostałe w dniu przekazanie leki w oddziałach powinniśmy wystawić obciążeniową notę księgową, ponieważ działalność medyczna zwolniona jest z podatku VAT, w związku z tym nie mając prawa do odliczania podatku VAT w naszych księgach zakupy leków ewidencjonowane były w cenach brutto (łącznie z podatkiem VAT). Wystawienie faktury VAT na wykorzystane przez dzierżawiącego działalność medyczną leki zrodzi obowiązek zapłaty VAT-u należnego od leków, którego w momencie zakupu nie mieliśmy możliwości odliczenia z uwagi na typ prowadzonej działalności.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach informuje, iż stanowisko podatnika jest błędne.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,2)eksport towarów,3)import towarów,4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,5)wewnątrzspólnotowa dostawa towarów.

Przepis art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,2)wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jak w wynika z powyższych przepisów, że przekazanie towarów (leki) na rzecz SP ZOZ należałoby wystawić fakturę VAT ze stawką zwolnioną opisaną w art. 7 ust. 2 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy, gdyż podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem stanowisko podatnika w powyższej sprawie jest nieprawidłowe.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie na podstawie art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Wniesienie zażalenia zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532) podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj