Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-264/05/SJ-16966
z 10 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-264/05/SJ-16966
Data
2006.03.10



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
umowa
usługi
warunek
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług do obrotu z tytułu świadczenia usług naukowo-badawczych?


Z przedmiotowego wniosku wynika, że Podatnik realizuje etapowo dla Ministerstwa Obrony Narodowej RP, krajowych jednostek badawczo-rozwojowych oraz firm sektora obronnego szereg długoterminowych umów o wykonanie usług naukowo-badawczych, w których terminy zakończenia poszczególnych etapów, z uwagi na specyfikę procesu badawczo-rozwojowego często ulegają przesunięciu.

W związku z powyższym Podatnik ma wątpliwości, czy w świetle § 41f ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Spółka może po zarejestrowaniu odpowiednich umów we właściwym urzędzie skarbowym zastosować do obrotu z tytułu realizacji ww. umów zwolnienie z podatku VAT (do końca 2007 r.), jeżeli terminy realizacji umów zostały przesunięte, a fakt ten został potwierdzony aneksem do umowy po 10.09.2005 r. lub też usługi zostały zrealizowane nieterminowo.

Wnioskujący stoi na stanowisku, że wykonawstwo umów podpisanych przed 19.09.2005 r., odbywające się po 31.12.2005 r. bez względu na zmiany wprowadzone aneksami, jest zwolnione z podatku VAT do końca 2007 r. - pod warunkiem zarejestrowania ich w urzędzie skarbowym.

Na podstawie § 41f ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz.970 ze zmian.) zwalnia się od podatku, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007 r., usługi naukowo-badawcze (PKWiU 73), które do dnia 31 grudnia 2005 r. korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zgodnie z § 41f ust. 2 zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie:

  1. w odniesieniu do usług, o których mowa w ust. 1, świadczonych na podstawie umów zawartych przed dniem 19 września 2005 r., bez uwzględniania ich zmian po tym dniu oraz
  2. pod warunkiem, że umowa, o której mowa w pkt 1, zostanie zarejestrowana we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2006 r.

Z cytowanego przepisu wynika, że podmioty świadczące usługi naukowo-badawcze, w ramach realizacji umów zawartych do 19.09.2005 r. mogą do 31.12.2007 r. stosować zwolnienie z podatku VAT pod warunkiem zarejestrowania przedmiotowych umów we właściwym urzędzie skarbowym. Należy przy tym zaznaczyć, że w ust. 1 cyt. przepisu zaznaczono, iż nie uwzględnia się zmian w ww. umowach dokonanych po 19.09.2005 r.

W ocenie tut. Organu usługi naukowo-badawcze - które nie zostały zrealizowane w terminie określonym umową lub termin ten został przesunięty aneksem do umowy i jednocześnie umowa została zarejestrowana w terminie określonym w wyżej cyt. § 41f ust. 2 - korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

Organ podatkowy zwraca uwagę, że zwolnienie, o którym mowa wyżej obowiązuje do 31.12.2007 r., zatem wykonanie usługi po tym terminie, pomimo dotrzymania warunków określonych w § 41f ust. 2, nie będzie upoważniało usługodawcy do zastosowania zwolnienia z podatku VAT.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Na podstawie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj