Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PP/443-3/06
z 7 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-3/06
Data
2006.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
refakturowanie
sprzedaż wysyłkowa
usługi pocztowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwolnienie


Pytanie podatnika
Od grudnia 2005r. podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wysyłkowej i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Przesyłki pocztowe do klienta będą wysyłane za pośrednictwem poczty. W chwili nadania przesyłki firma podatnika zostanie obciążona kosztami przesyłki, którymi następnie obciąży swojego klienta.
Czy w związku ze zwolnieniem usług pocztowych od podatku od towarów i usług, w przypadku ich refakturowania ma również prawo do zastosowania zwolnienia z podatku VAT?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. Z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.), w związku z Pana wnioskiem z dnia 10.01.2006 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 15.02.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie podatnika - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko Pana zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 10 stycznia 2006 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Pana stan faktyczny;

Od grudnia 2005r. prowadzi Pan działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży wysyłkowej. Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. Przesyłki pocztowe do klienta będą wysyłane są za pośrednictwem poczty. W chwili nadania przesyłki firma Pana zostanie obciążana kosztami przesyłki, którymi następnie obciąży Pan klienta.
W swoim wniosku pyta Pan, czy w związku ze zwolnieniem usług pocztowych od podatku od towarów i usług, w przypadku ich refakturowania ma Pan również prawo do zastosowania zwolnienia z podatku VAT?

Według Pana usługa pocztowa, w przypadku jej refakturowania będzie nadal zwolniona od podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wyjaśnia;

Ustawa z dnia 22 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zmianami) przewiduje dwa rodzaje zwolnień: podmiotowe i przedmiotowe. Ze zwolnienia podmiotowego mogą korzystać określone podmioty, ze względu na swój status lub ze względu na osiągane obroty. Ze zwolnienia przedmiotowego natomiast określone czynności wymienione w ustawie lub też w rozporządzeniach wykonawczych.

Na podstawie art.43 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT od podatku od towarów i usług zwolnione są usługi wymienione w poz. 2 załącznika nr 4 do ustawy świadczone przez pocztę państwową, sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 64.11. Takie sformułowanie tej pozycji oznacza, że objęte nią zwolnienie ma charakter przedmiotowo-podmiotowy i ma zastosowanie wyłącznie do usług pocztowych, świadczonych przez pocztę państwową. Z uwagi na specyficzny, podmiotowo-przedmiotowy charakter zwolnienia nie może być ono stosowane do usług wykonywanych przez podmioty niebędące pocztą państwową.

Jak wynika z treści pytania chce Pan dokonać tzw. refakturowania kosztów przesyłki na nabywcę.
W sytuacji, gdy sprzedawca zobowiązuje się dostarczyć towar kupującemu do wskazanego przez niego miejsca, realizowane świadczenie obejmuje również koszty przesłania przesyłki. Wynika to z treści art.29 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiącego, iż podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem natomiast jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku.. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W związku z powyższym kwota należna obejmuje wszystkie koszty związane z dostawą przez podatnika towarów, kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy. W rozpatrywanym przypadku, koszty przesyłki towaru zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towaru, co oznacza, że podstawa opodatkowania przy dostawie tego towaru powinna obejmować również kwotę stanowiącą zwrot kosztów przesyłki.
Ponieważ koszt dostarczenia towaru nabywcy jest wliczany do podstawy opodatkowania u sprzedawcy, zatem powinien on być opodatkowany taką stawką podatkową jak sam towar. Na wystawionej fakturze koszt przesyłki powinien być uwzględniony w cenie sprzedaży towaru i nie powinien stanowić odrębnej pozycji faktury.
W przypadku odrębnego rozliczenia kosztów przesyłki z klientem, ich rozliczenie należy opodatkować według stawki podstawowej, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT tj. stawki podatku VAT w wysokości 22%.

Reasumując, w sytuacji opisanej w pytaniu, całość świadczenia należnego od nabywcy winna być wykazana na fakturze w jednej pozycji i opodatkowana jednolitą stawką podatku VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Pana zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Niniejszej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielono w oparciu o stan faktyczny, przedstawiony w zapytaniu oraz w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.

Stosownie do treści art. 14b §1 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b §2 Ordynacji podatkowej).

Na niniejsze postanowienie w trybie art.14a §4 i art.236 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 §2 pkt.1 Ordynacji podatkowej).
Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj