Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PI/3/415-38/05
z 9 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/3/415-38/05
Data
2005.08.09



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż nieruchomości
utrata prawa do zwolnienia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w związku ze sprzedażą mieszkania przed upływem pięciu lat od dnia nabycia - wydatkowanie środków uzyskanych z tej sprzedaży na wniesienie udziałów do TBS powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty zryczałtowanego 10% podatku dochodowego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatników z dnia 31.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, wydatkowanego na partycypację w kosztach budowy lokalu mieszkalnego oraz wpłatę kaucji w celu uzyskania lokalu mieszkalnego z zasobów Towarzystwa Budownictwa Społecznego

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnicy aktem notarialnym Nr 868/2004 z dnia 11.02.2004r. dokonali sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego został przekazany Towarzystwu Budownictwa Społecznego na pokrycie kosztów partycypacji w kosztach budowy budynku wielorodzinnego, a także na wpłatę kaucji mieszkaniowej, w celu uzyskania mieszkania z zasobów Towarzystwa.

Podatnicy wyrażają stanowisko, iż wpłata kwoty wynikającej z partycypacji w kosztach budowy budynku mieszkalnego oraz kaucji mieszkaniowej, a także zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego w zasobach T.B.S. w celu uzyskania mieszkania winny być wolne od podatku na podstawie art. 21 ust.1 pkt. 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c ustawy jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Jeżeli wartość rynkowa wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nie udzielenia odpowiedzi, nie dokonania zmiany wartości lub nie wskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający - podstawa prawna - art. 19 ust. 4 cyt. ustawy.

Na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Podatek ten ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu i jest on płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika. Płatność podatku ulega zawieszeniu w przypadku złożenia w tym samym terminie (14 dni po sprzedaży) oświadczenia że przychód uzyskany ze sprzedaży wydatkowany zostanie na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a i e ustawy tj. na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, nie później niż w okresie 2 lat od dnia sprzedaży:

  • budynku mieszkalnego, lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub na nabycie prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
  • w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, zaciągniętych na cele wymienione wyżej, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo- kredytowej mających siedzibę na terytorium RP, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem.

Zgodnie z art.28 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli nie zostaną spełnione warunki określone w art.21 ust1 pkt. 32 lit. a i e cyt. ustawy podatek płatny będzie wraz z odsetkami naliczanymi:

  • od terminu płatności tj. 14 dni po sprzedaży do dnia, w którym upłynęły 2 lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych
  • począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty - w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

Z przedłożonych dokumentów wynika, iż Podatnicy dokonali aktem notarialnym Nr 868/04 z dnia 11.02.2004r. sprzedaży lokalu mieszkalnego. Od dnia nabycia do dnia sprzedaży nie upłynął okres 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie.

Zatem, zgodnie z wyżej powołanymi przepisami, przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu w rozumieniu przepisów art. 10 ust.1 pkt. 8 lit a-c ustawy.

Przychód uzyskany przez Podatników wydatkowany na partycypację w kosztach budowy budynku mieszkalnego oraz na kaucję mieszkaniową w celu zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego w zasobach Towarzystwa Budownictwa Mieszkaniowego nie uprawnia do zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt.32 lit. a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisy powołanych przepisów określają cele wydatkowania przychodu ze sprzedaży uprawniające do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.

Intencją ustawodawcy było ścisłe określenie celów, na jakie powinny być przeznaczone pieniądze z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego - jako warunek zwolnienia tych przychodów z opodatkowania. Podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia jest przeznaczenie przychodu z odpłatnego zbycia wyłącznie na własne cele mieszkaniowe, w określonym terminie dwóch lat od dnia odpłatnego zbycia.

Podpisanie umowy najmu lokalu mieszkalnego z zasobów Towarzystwa Budownictwa Społecznego pomiędzy TBS, a Podatnikami nie jest nabyciem na własność lokalu mieszkalnego, ponieważ zajmowany na podstawie umowy najmu lokal będzie w dalszym ciągu stanowił własność Towarzystwa Budownictwa Społecznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj