Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PB-R I-PDP/423/310/P/53/06/MD
z 2 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PB-R I-PDP/423/310/P/53/06/MD
Data
2006.03.02



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
spółdzielnie mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
"Czy spisane należności przedawnione, jako równowartość dochodu przeznaczonego na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych są wolne od podatku dochodowego?"


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej - przedstawione we wniosku z dnia 25.11.2005 r., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 05.12.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej uznania spisanych należności przedawnionych powstałych z tytułu opłat czynszowych za zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych - jest nieprawidłowe.

W dniu 05.12.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

  1. Stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie:
  1. stan faktyczny:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest spółdzielnią mieszkaniową, która dokonała spisania w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych przedawnionych należności powstałych z tytułu opłat czynszowych, które winni uiścić najemcy lokali mieszkalnych, znajdujących się w budynkach administrowanych przez spółdzielnię. Należności te w wartości netto (bez podatku VAT) zaliczone były do przychodów.

  1. pytanie Wnioskodawcy:

Wnioskodawca wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie cyt.: "czy spisane należności przedawnione, jako równowartość dochodu przeznaczonego na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych?".

  1. stanowisko Wnioskodawcy:

Według Wnioskodawcy spisane należności, które uprzednio zaliczone zostały do przychodu, jako równowartość dochodu przeznaczonego na cele mieszkaniowe, w myśl art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18.11.2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 04.254.2533) są wolne od podatku dochodowego. Spółdzielnia wydatkowała dochód, będący równowartością kosztów z tytułu spisanych nalezności na utrzymanie lokali mieszkalnych, za które najemcy nie uiścili należności.

  1. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy.

Odpowiadając na pytanie Wnioskodawcy należy stwierdzić, że art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 r. stanowił, że wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

Przepis ten został uchylony przez art. 1 pkt 13 lit. a tiret pierwsze ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz.U z 2003 r., Nr 202, poz. 1957 ze zm.) zmieniającej ww. ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych z dniem 1 stycznia 2004 r., z tym że zwolnienie, o którym mowa w pkt 4f w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r., stosuje się do dnia 31 grudnia 2006 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003 r.

Powyższe wynika z art. 5 ust. 1 ww. ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, który po nowelizacji przez art. 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U z 2004 r., Nr 254, poz. 2533) stanowi obecnie, że zwolnienia, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f (...) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r. stosuje się do dnia 31 grudnia 2006 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003 r. Przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r., w zakresie utraty prawa do zwolnienia stosuje się odpowiednio (...).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca będący spółdzielnią mieszkaniową zaliczył do przychodów nieuiszczone przez najemców opłaty czynszowe z tytułu najmu lokali mieszkalnych, znajdujących się w budynkach administrowanych przez spółdzielnię, po czym należności te uległy przedawnieniu. Wnioskodawca uważa, że spisane należności przedawnione stanowiąc równowartość dochodu przeznaczonego na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.

W związku z powyższym tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że spisanie należności jako przedawnionych nie powoduje powstania dochodu przeznaczonego na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, lecz polega jedynie na dokonaniu odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych. Jest to więc czynność z zakresu rachunkowości, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r., Nr 76, poz. 694 ze zm.).

Za dochód w rozumieniu przepisów podatkowych można uznać dopiero, zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nadwyżkę sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. To samo dotyczy dochodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a zatem dochodem będzie tu nadwyżka sumy przychodów, uzyskanych zgodnie z tym przepisem z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów, nad poniesionymi przez podatnika kosztami ich uzyskania.

Dochód taki będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej, zgodnie z wyżej powołanym przepisem art. 17 ust. 1 pkt 4f ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nieprawidłowe zatem jest stwierdzenie Wnioskodawcy, w myśl którego zwolnieniu od opodatkowania podlega "równowartość dochodu przeznaczonego na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej" w postaci "spisanych należności przedawnionych".

Należy także mieć na uwadze przepis art. 17 ust. 1b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów. Każdy zatem podatnik, który korzysta ze zwolnień wymienionych w tym przepisie, obowiązany jest należycie udokumentować wydatkowanie omawianego dochodu na cele określone w tym przepisie.

Zważywszy na treść wniosku nadmienia się, że przepis art. 16 ust. 1 pkt 20 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako przedawnione. Powoduje to brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności, które uległy przedawnieniu, a przez to zwiększenie dochodu. Jednakże samo nie uznanie wydatku za koszt uzyskania przychodu nie powoduje opodatkowania w ten sposób powstałego dochodu podatkiem dochodowym, jeżeli zgodnie z powołanymi przepisami spełnione są wyżej wymienione przesłanki warunkujące uznanie dochodu za wolny od podatku dochodowego od osób prawnych.

Wobec powyższego, nie można uznać opisanych we wniosku "spisanych należności przedawnionych" za "równowartość dochodu przeznaczonego na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych" i jakie takie za podlegające zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zwolnieniu bowiem, zgodnie z wyżej zacytowanymi przepisami podlega dochód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Oceniając zatem przedstawiony przez Spółdzielnię stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez Wnioskodawcę w indywidualnej sprawie dotyczącej uznania spisanych należności przedawnionych powstałych z tytułu opłat czynszowych za zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych - jest nieprawidłowe.

Postanowienie niniejsze - na podstawie art. 143 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj