Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.III/VAT/443/47-2/2005
z 13 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/VAT/443/47-2/2005
Data
2006.01.13



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
usługi budowlane
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Z jaką datą ująć w ewidencji sprzedaży i podatku należnego faktury za roboty budowlane, z których obowiązek w podatku od towarów i usług powstał po likwidacji firmy jednoosobowej.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 25.10.2005 r. wniosku dotyczącym zaewidencjonowania i rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych z datą wystawienia faktury a nie z datą powstania obowiązku podatkowego.

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie jednoosobowego przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Na dzień 31.12.2005 r. planuje wnieść aportem całe przedsiębiorstwo do nowo powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z datą wniesienia przedsiębiorstwa do spółki, ulegnie likwidacji firma jednoosobowa. Podatnik skierował zapytanie z jaką datą ująć w ewidencji sprzedaży i podatku należnego faktury za roboty budowlane, z których obowiązek w podatku VAT przypada po dniu likwidacji firmy jednoosobowej?

Zdaniem Podatnika w przypadku opisanym wyżej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od wykonania usługi. Dlatego też uważa, iż prawidłowe będzie postępowanie, w wyniku którego faktury za roboty budowlane będą ujęte w ewidencji VAT i w deklaracji z datą wystawienia, tj. w okresie istnienia firmy jednoosobowej.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, co następuje:

Obowiązek podatkowy jest zdefiniowany w art. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w myśl którego obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Powstanie obowiązku podatkowego jest niezależne od woli podatnika ale od warunków jakie ustawodawca ustala dla powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z generalną zasadą zawartą w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy). Od powyższej zasady ustawodawca określił jednak liczne wyjątki, które dotyczą między innymi usług budowlanych lub budowlano-montażowych. W myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d cyt. ustawy o VAT w przypadku usług budowlanych lub budowlano montażowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi. Zasady te stosuje się również do usług przyjmowanych częsciowo, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo - odbiorczych (art. 19 ust. 14), przy czym otrzymanie części zapłaty w każdym przypadku powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części (art. 19 ust.15).

Oznacza to, że z tytułu wykonania usługi budowlanej, dla powstania obowiązku podatkowego zasadnicze znaczenie ma termin zapłaty, ale tylko wówczas, gdy kontrahent dokona płatności za wykonaną na jego rzecz usługę w terminie 30 dni, bowiem 30 dnia obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od tego czy zapłaty dokonano czy też nie.

Przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy jest przepisem szczególnym, zgodnie z regułą interpretacyjną, wg której przepis szczególny ma pierwszeństwo przed przepisem o charakterze ogólnym, co oznacza, że podatnik nie ma prawa stosowania przepisów podatkowych i ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w drodze wolnego wyboru, tj. jakiegokolwiek dnia pomiędzy 1 a 29 dniem od dnia wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej w przypadku braku zapłaty. Takiego uprawnienia nie można pogodzić ani z definicją obowiązku podatkowego z art. 4 ustawy - Ordynacja podatkowa ani z zasadami wykładni przepisów prawa. Niezgodne z powyższymi przepisami będzie ujęcie w deklaracji za grudzień wartości dostawy robót budowlanych i podatku należnego, dla których obowiązek podatkowy powstanie w miesiącu styczniu.

Wobec powyższego, stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia,interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj