Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
PP/443/98/05
z 3 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/98/05
Data
2006.02.03



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną --> Towary własnej produkcji

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
opodatkowanie łączne małżonków
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Jakie są skutki w podatku VAT po przekształceniu podmiotu małżeńskiego z NIP-em wiodącym żony w jednoosobową firmę prowadzoną przez męża ?


We wniosku podano, że działalność gospodarcza w zakresie handlu prowadzona przez podmiot małżeński z wiodącym NIP-em żony, od 01.01.2006r. będzie prowadzona przez męża, nie będącego dotychczas podatnikiem VAT.

Stanowisko zawarte we wniosku wskazuje na możliwość przejęcia przez męża całego majątku wraz z prawami i obowiązkami podmiotu małżeńskiego.
Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza:

Na podstawie art.68 ust.1 i 2 ustawy z dnia 02 lipca 2004r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz.1808 z 2004r.) organ ewidencyjny w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy wzywa każdego z małżonków, którzy są wpisani do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianie wspólnego wpisu. We wniosku należy wskazać w szczególności, który z małżonków będzie wpisany do ewidencji pod dotychczasowym numerem. Organ ewidencyjny dokonuje, zgodnie ze złożonym wnioskiem, wpisu drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym, uwzględniając faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Z wpisu pierwotnego usuwa się dane drugiego z małżonków.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z 2004r. ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie powyższych przepisów małżonek, będący drugim w podmiocie małżeńskim, zgłoszony do ewidencji działalności gospodarczej otrzymuje odrębny od małżeńskiego numer ewidencyjny. Jako osoba fizyczna w świetle ustawy o VAT jest też odrębnym (od dotychczasowego podmiotu małżeńskiego) podatnikiem podatku od towarów i usług .

W związku z tym, drugi małżonek jako osoba fizyczna nie prowadząca dotychczas indywidualnie działalności gospodarczej podejmując taką działalność w zakresie podatku VAT jest nowym podmiotem gospodarczym, nie wchodzącym w prawa i obowiązki podmiotu małżeńskiego.

Jako nowy podmiot gospodarczy osoba fizyczna może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art.113 ust.1 i 9 ustawy o VAT, jeżeli podejmowana działalność nie dotyczy, zgodnie z art.113 ust. 13 ustawy o VAT, działalności w zakresie dostawy :
- wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
- towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem : energii elektrycznej (...),
- nowych środków transportu,
- terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę,
- świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie.

Zgodnie z art.113 ust.1 ustawy VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro.
Limit obrotu, po przekroczeniu którego powstaje obowiązek podatkowy w 2006r. wynosi 39.200 zł. - zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15.11.2005r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 229 poz 1949 z 2005r./.

Na podstawie art.113 ust. 9 ustawy o VAT podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust.1.

Ponadto podmiot taki jest zobowiązany do ewidencjonowania obrotu za pośrednictwem kas rejestrujących wg zasad obowiązujących i określonych przepisami:
- rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 273, poz.2706 z 2004r., zm. Dz.U. Nr 242, poz.2043 z 2005r. ),
- rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04.07.2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U.Nr 108, poz. 948 z 2002r. , ost. zm. Dz.U. Nr 85, poz.798 z 2004r.).

Natomiast podmiot małżeński likwidując działalność z dniem 31.12.2005r. powinien wypełnić obowiązki związane z tą czynnością tj. zgłosić zaprzestanie działalności do organu podatkowego na druku VAT-Z, dokonać zgodnie z art.14 ust.5 pkt 1 ustawy o VAT spisu z natury towarów posiadanych w dniu likwidacji działalności, zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o dokonanym spisie z natury zgodnie z art.14 ust.5 pkt 2 ustawy o VAT i rozliczyć z tego tytułu podatek VAT wg wymogów art.14 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT.

W przypadku prowadzenia ewidencji sprzedaży za pośrednictwem kasy rejestrującej obowiązkiem jest również dokonanie odczytu pamięci kasy rejestrującej przy udziale serwisanta i pracownika urzędu skarbowego - co wynika z przepisu § 5 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych (...), podanego wyżej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny w odniesieniu do obowiązującego stanu prawnego organ podatkowy uznał stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj