Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorlicach
PP-406/51/2005
z 28 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-406/51/2005
Data
2005.10.28



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
faktura
lombardy
monety
sprzedaż
wystawienie faktury
złoto


Pytanie podatnika
Czy podatnik, który prowadzi lombard i zamierza uruchomić skup i sprzedaż monet oraz złota ocechowanego jest obowiązany prowadzić specjalną ewidencję na potrzeby podatku od towarów i usług, a także czy może wystawiać faktury VAT na sprzedaż przedmiotów nie odebranych przez pożyczkobiorców?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art.14a §1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 24 sierpnia 2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 5 października 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

Podatnik prowadzi działalność handlowo - usługową (lombard) i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W najbliższym czasie zamierza uruchomić skup i sprzedaż złotych monet oraz złota ocechowanego.

Zapytanie dotyczy:

Czy w związku z poszerzeniem działalności o czynności opisane we wniosku jest obowiązany prowadzić specjalne ewidencje oraz czy może wystawiać faktury VAT na sprzedaż przedmiotów nie odebranych przez pożyczkobiorców ?.

Stanowisko wnioskodawcy:

Na żądanie osób fizycznych jest obowiązany wystawić fakturę VAT a także dokonując dostawy na rzecz podmiotów gospodarczych.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z zapisem art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy podatku VAT czynni są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określe-nia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Ponadto informuje się, że w przypadku dokonywania czynności nabyć i dostaw złota inwestycyjnego, którego definicja określona została w art. 121 wyżej cytowanej ustawy VAT, zastosowanie mają przepisy Rozdziału 5 ustawy (art.121 - 125).

W myśl art. 125 , podatnicy dokonujący dostaw złota inwestycyjnego są obowiązani prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy, jednakże ewidencja ta powinna zawierać także dane dotyczące nabywcy, które umożliwiają jego identyfikację.

Jeśli chodzi o wystawianie faktur VAT, to zgodnie z zapisem art.106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy podatku od towarów i usług są obowiązani wystawić fakturę VAT stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur VAT osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, ale na żądanie tych osób obowiązek wystawienia faktur VAT wystąpi.

Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
-nie jest wiążąca dla podmiotu - podatnika /płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj