Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-206/IV/2005/MS
z 19 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-206/IV/2005/MS
Data
2005.08.19



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów --> Miejsce dostawy towarów


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia przy dostawie towarów
miejsce wykonywania czynności
stawki podatku
transakcja łańcuchowa (szeregowa)


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje jaką stawka podatku VAT należy opodatkować dostawę linni produkcyjnej na rzecz kontrahenta niemieckiego w przypadku gdy dostawa ma być dokonana do odbiorcy węgierskiego na terytorium Węgier?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 16.05.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.05.2005 r.) uzupełnionego pismem (data wpływu do tut. Urzędu 22.06.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia wysokości opodatkowania dostawy używanej linii produkcyjnej kontrahentowi niemieckiemu, która została przetransportowana na zlecenie węgierskiego podmiotu (będącego nabywcą od podmiotu niemieckiego) z kraju na Węgry, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dokonał sprzedaży kontrahentowi z Niemiec we wrześniu 2004 r. używanej linii produkcyjnej, wykorzystywanej uprzednio do produkcji materiałów budowlanych.

Na zlecenie odbiorcy niemieckiego nabytą przez niego linię dostarczono z kraju bezpośrednio na Węgry innej firmie, mającej tam siedzibę. Przewoźnik został wynajętyprzez firmę węgierską, na której to zlecenie dokonano transportu. Kontrahent niemiecki nie potwierdził odbioru towaru. Podatnik posiada dowody na powierzenie linii produkcyjnej przewoźnikowi i przetransportowanie jej na Węgry.

Faktura dokumentująca sprzedaż towaru została wystawiona kontrahentowi niemieckiemu.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy omawiana transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem stawką w wysokości 0%.

Zdaniem Podatnika do opisanej dostawy zastosowanie ma stawka podatku VAT w wysokości 22%, jak dla sprzedaży krajowej, mimo iż powyższa sprzedaż stanowiła wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w myśl art. 41 ust. 3 ustawy o VAT i w związku z tym zastosowanie do niej powinna mieć stawka podatku 0 %.

Podatnik zauważa, że miejsce świadczenia przy dostawie towarów określa przepis art. 22 ust. 1 ustawy o VAT, natomiast warunki opodatkowania stawką 0% wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów określa art. 42 ust. 1 cytowanej ustawy. Z powyższych przepisów oraz stanu faktycznego wynika, że miejscem dostawy było terytorium kraju, zatem dostawę przedmiotowej linii produkcyjnej należy opodatkować stawką 22%.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawatut. Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik wziął udział w transakcji, w której wystąpiły trzy podmioty, przy czym Podatnik, dokonując dostawy na rzecz kontrahenta niemieckiego (dalej Niemiec), wydał towar bezpośrednio kontrahentowi podmiotu niemieckiego ? podmiotowi węgierskiemu (dalej Węgier), na którego to rzecz i zlecenie przewoźnik przetransportował towar z terytorium kraju na terytorium Republiki Węgierskiej.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 tej ustawy).

Stosownie do art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku gdy kilka podmiotów (Podatnik, Niemiec, Węgier) dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich (Podatnik) wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy (Węgrowi), uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach. Ponadto, w myśl art. 22 ust. 2 tej ustawy, w przypadku gdy kilka podmiotów (Podatnik, Niemiec, Węgier) dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie.

Zatem, przedmiotowy transport, w myśl powołanego wyżej przepisu oraz w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego, należy przyporządkować dostawie realizowanej przez Niemca na rzecz Węgra ? i to dopiero wówczas w jej wyniku nastąpi wywóz towaru z terytorium kraju.

W miejscu tym należy zwrócić uwagę na przepis ust. 3 cytowanego artykułu, zgodnie z którym w przypadku, o którym mowa w ust. 2, dostawę towarów, która:

  1. poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów (Rzeczypospolita Polska);
  2. następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.

Mając, zatem, na uwadze fakt, iż dostawa zrealizowana przez Podatnika na rzecz Niemca poprzedza transport przedmiotowych towarów, należy uznać, iż miejscem świadczenia przy tej dostawie jest miejsce rozpoczęcia wysyłki (czyli terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

Jednocześnie należy stwierdzić, iż nie zostały spełnione wszystkie przesłanki pozwalające na uznanie przedmiotowej transakcji za wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną, w przypadku której można byłoby zastosować procedurę uproszczoną w trybie regulowanym przepisami art. 135-138 ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 135 ust. 1 pkt 2 lit. b) przesłanką, która musi zostać bezwzględnie spełniona, aby dana transakcja mogła zostać uznana za wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną jest ziszczenie się warunku, aby przedmiot dostawy był wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego. Jednakże w przedmiotowym stanie faktycznym towar był transportowany na rzecz trzeciego w kolejności podatnika VAT. Zatem, powyższa transakcja nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Mając powyższe na uwadze, należy zaznaczyć, iż dostawa towaru realizowana przez Podatnika na rzecz Niemca jest odpłatną dostawą towarów na terytorium kraju, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 i brak jest podstaw do opodatkowania tej czynności stawką w wysokości 0% na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy o VAT.

Jednocześnie, odnosząc się do stanowiska Podatnika, tut. Organ stwierdza, iż przedmiotowa czynność powinna zostać opodatkowana na terytorium kraju stawką podatku właściwą dla tej czynności dokonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jednakże tut. Organ podkreśla, iż czynność ta nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o VAT w związku z art. 5 ust. 1 pkt 5 (ponieważ nie następuje wywóz towarów z terytorium kraju ? wywóz ten nastąpi bowiem dopiero w wyniku realizacji dostawy przez Niemca na rzecz Węgra i ta czynność będzie stanowiła wewnątrzwspólnotową dostawę towarów dokonaną przez podmiot niemiecki), lecz ? jak wskazano powyżej ? odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj