Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-294/IV/2005/DP
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-294/IV/2005/DP
Data
2005.09.29



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
stawka preferencyjna podatku
zaliczka


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, według jakiej stawki należy opodatkować otrzymanie części należności na poczet eksportu towarów w wypadku, gdy wywóz towarów nastąpi (jest planowany) w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 28.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 29.06.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości stawki podatku od towarów i usług z tytułu otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik dokonuje eksportu towarów. Na poczet dostawy towarów w eksporcie otrzymuje on od nabywców część należności (zaliczkę). Co do zasady, wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, potwierdzony wystawieniem przez Podatnika faktury sprzedaży, następuje przed upływem 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności. W wyjątkowych przypadkach zdarza się, że wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, będący efektem sprzedaży towarów, następuje po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, według jakiej stawki należy opodatkować otrzymanie części należności na poczet eksportu towarów w wypadku, gdy wywóz towarów nastąpi (jest planowany) w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności.

Zdaniem Wnioskodawcy otrzymanie części należności na poczet dostawy towarów, jakie mają zostać wywiezione poza terytorium Wspólnoty przed upływem 6 miesięcy od dnia otrzymania tej części należności (eksport towarów), powinno być opodatkowane w miesiącu otrzymania tej części należności stawką 0%, tj. stawką właściwą dla eksportu towarów.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? dalej zwanej ustawą o VAT. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jak słusznie zauważył Podatnik otrzymanie części należności (zaliczki, zadatku, raty) przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi nie zostało wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT jako czynność podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem. Jednakże, na podstawie art. 19 ust. 11 i ust. 12 ustawy o VAT, otrzymanie części należności przed dokonaniem eksportu towarów powoduje powstanie obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania tej części (jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności). Przyporządkowanie otrzymanej części należności do czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w tym przypadku - eksportu towarów (art. 5 ust. 1 pkt 2) - prowadzi do twierdzenia, iż właściwą stawką podatku, dla otrzymanych części należności na poczet eksportu towarów, będzie stawka, jaka obowiązuje dla samego eksportu towarów. Zgodnie z przepisami art. 41 ust. 4 oraz art. 41 ust. 11 ustawy o VAT w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%.

Zdaniem tut. Organu zastosowanie stawki podatku w wysokości 0% dla otrzymanej części należności przed dokonaniem eksportu towarów w okolicznościach, o których stanowi przepis art. 19 ust. 12 ustawy o VAT będzie właściwym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj