Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-248/CIT/05
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-248/CIT/05
Data
2006.02.16



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek
podatek od nieruchomości
pracownik
wynagrodzenia
zakład pracy chronionej
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy Spółka mająca Status Zakładu Pracy Chronionej może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów naliczony, ale nie zapłacony podatek od nieruchomości oraz zaliczkę na podatek dochodowy za pracowników, przekazywane na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?


W dniu 1.12.2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka posiada status Zakładu Pracy Chronionej i zgodnie z przepisem art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997r. Nr 123, poz. 776 ze zm.) tworzy Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dochodami funduszu są m. in. środki określone w art. 31 ust. 3 cytowanej ustawy. Spółka przekazuje środki pochodzące ze zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od osób fizycznych od pracowników w 90% na wydzielony Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON), a w 10% na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Wnioskująca zakupiła środki trwałe ze środków ZFRON pochodzących ze zwolnień podatkowych, wartość środków trwałych przeksięgowała na konto dochodów przyszłych okresów, następnie dokonuje comiesięcznych odpisów na pozostałe przychody operacyjne, które stanowią równowartość odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych. Jednocześnie dokonuje odpisów amortyzacyjnych w ciężar kosztów amortyzacji.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy jako Spółka mająca Status Zakładu Pracy Chronionej, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów naliczony, ale nie zapłacony podatek od nieruchomości oraz zaliczkę na podatek dochodowy za pracowników, które to podatki przekazywane są na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?

Zdaniem Spółki, ma Ona prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od nieruchomości oraz podatku od osób fizycznych PIT-4 od pracowników niezależnie od tego, iż nie przekazuje ich do budżetu lecz na ZFRON i PFRON.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zakłady Pracy Chronionej są obowiązane tworzyć Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) i są jego dysponentami. Ogólne zasady tworzenia i przeznaczania środków Funduszu określa art. 33 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Stosownie do art. 33 ust. 2 przywołanej ustawy, fundusz rehabilitacji tworzy się między innymi ze środków z tytułu zwolnień z podatków uzyskanych na podstawie art. 31 ust. 1 (np. ze zwolnienia z podatku od nieruchomości) - w części określonej w art. 31 ust. 3 pkt 1 lit. b) oraz z części zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z odrębnymi przepisami (art. 33 ust. 2 pkt 2). Ponadto, na mocy art. 31 ust. 3 pkt 1 lit. a) powyższej ustawy, prowadzący Zakład Pracy Chronionej 10% środków pochodzących ze zwolnienia z podatków przekazuje na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

W związku z powyższym, również Wnioskująca nie wpłaca podatku od nieruchomości oraz zaliczek podatku dochodowego od osób fizycznych pobranych pracownikom do budżetu. Środki te przekazuje natomiast odpowiednio na ZFRON i PFRON.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...).

Na mocy powołanej regulacji, Podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu. Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której, pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatników musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy. Związek ten może być natomiast bezpośredni lub pośredni, tzn. kosztem uzyskania przychodu będą wydatki, które mogą przyczynić się do powstania konkretnego przychodu oraz wydatki związane z funkcjonowaniem podatnika i wywiązywaniem się przez niego z obowiązków nałożonych innymi przepisami prawa.

Odnosząc się do kwestii wydatku związanego z podatkiem od nieruchomości, organ podatkowy stwierdza, iż podatek ten nie został wymieniony przez ustawodawcę w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, jako niestanowiący kosztów uzyskania przychodu. Jednocześnie, z uwagi na przepisy cytowanej ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Wnioskująca jest zwolniona z tego podatku, ale nie może pozostawić do własnej dyspozycji wartości tego podatku, tylko musi tą wartością zasilić ZFRON i PFRON. Spółka ponosi więc ciężar podatku od nieruchomości, co powoduje, iż może o jego wartość umniejszyć osiągane przez Siebie przychody.

Ustosunkowując się do kwestii uznania za koszty uzyskania przychodu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pobranych pracownikom Wnioskującej, należy zauważyć, iż podatnikiem tego podatku nie jest Wnioskująca (pracodawca), lecz pracownicy Spółki. Oznacza to, iż ciężar tego podatku spoczywa na otrzymujących wynagrodzenie pracownikach, a pracodawca jest w opisywanej sytuacji tylko płatnikiem tego podatku obowiązanym do odprowadzenia zaliczek do budżetu państwa. W przypadku Wnioskującej zamiast odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych do budżetu państwa, wpłaca je Ona na ZFRON. Tak więc nie można uznać, iż kosztami Wnioskującej będą pobrane pracownikom zaliczki podatku dochodowego od osób fizycznych.

Kosztami uzyskania przychodu Spółki są natomiast, na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy podatkowej, wypłacone pracownikom wynagrodzenia brutto. W przepisie tym ustanowiono bowiem, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj