Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-296/IV/2005/DP
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-296/IV/2005/DP
Data
2005.09.29



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
zabezpieczenie majątkowe
zaliczka


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy warunkiem wykazania faktu otrzymania części należności na poczet eksportu towarów, jakie mają zostać wywiezione poza terytorium Wspólnoty, jako sprzedaży eksportowej ze stawką 0%, w deklaracji za miesiąc otrzymania tej należności, jest obowiązek przedstawienia właściwemu urzędowi skarbowemu zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostaw towarów na terytorium kraju.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 28.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 29.06.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawienia zabezpieczenia majątkowego jako zdarzenia warunkującego powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów z prawem do zastosowania stawki w wysokości 0%

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik dokonuje eksportu towarów. Na poczet dostawy towarów w eksporcie otrzymuje on od nabywców część należności (zaliczkę). Co do zasady, wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, potwierdzony wystawieniem przez Podatnika faktury sprzedaży, następuje przed upływem 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności. W wyjątkowych przypadkach zdarza się, że wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, będący efektem sprzedaży towarów, następuje po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy warunkiem wykazania faktu otrzymania części należności na poczet eksportu towarów, jakie mają zostać wywiezione poza terytorium Wspólnoty, jako sprzedaży eksportowej ze stawką 0%, w deklaracji za miesiąc otrzymania tej należności, jest obowiązek przedstawienia właściwemu urzędowi skarbowemu zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostaw towarów na terytorium kraju.

Zdaniem Wnioskodawcy przedstawienie zabezpieczenia majątkowego w okolicznościach, o których mowa w poprzednim akapicie, nie jest warunkiem koniecznym do wykazania otrzymanej zaliczki jako eksportu towarów ze stawką 0% w deklaracji za miesiąc jej otrzymania.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Na podstawie przepisów art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? dalej zwanej ustawą o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności (art. 19 ust. 12 ustawy o VAT).

Warunkiem powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania części należności przed dokonaniem eksportu jest zatem sam fakt otrzymania przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) oraz nastąpienie wywozu towarów w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności. Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o VAT nie uzależniają powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania części należności przed dokonaniem eksportu towarów od przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostaw na terytorium kraju.

Zabezpieczenie takie będzie wymagane jedynie wówczas, gdy Podatnik wystąpi o zwrot podatku w kwocie przypadającej na wartość otrzymanych zaliczek (przedpłat, rat) w terminie 60 dni w związku z art. 87 ust. 3a ustawy o VAT.

Tut. Organ nadmienia, iż do dnia 31.05.2005 r. powstanie obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania części należności na poczet eksportu towarów uzależnione było od trzech przesłanek, mianowicie:

  • otrzymania co najmniej 50% ceny,
  • wywozu towarów w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności,
  • przedstawienia przez eksportera w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku.

Przepisy art. 19 ust. 12 zostały jednakowoż znowelizowane ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) i w obecnym brzmieniu obowiązują od dnia 01.06.2005 r.

Jednocześnie tut. Organ zauważa, iż przyporządkowanie otrzymanej części należności do czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w tym przypadku - eksportu towarów (art. 5 ust. 1 pkt 2) - prowadzi do twierdzenia, iż właściwą stawką podatku, dla otrzymanych części należności na poczet eksportu towarów, będzie stawka, jaka obowiązuje dla samego eksportu towarów. Zgodnie z przepisami art. 41 ust. 4 oraz art. 41 ust. 11 ustawy o VAT w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj