Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-18/06/RK
z 6 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-18/06/RK
Data
2006.03.06



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
mała gastronomia
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaka jest wysokość stawki podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług cateringowych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3.02.2006 r. (data wpływu do Urzędu 6.02.2006 r., uzupełnienie z dnia 17.02.2006 r.) o udzielenie interpretacji, jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie małej gastronomii. Przygotowane przez niego posiłki sprzedawane są w punktach, w których prowadzona jest działalność. Zdarzają się też przypadki kiedy klient zamawia posiłki z dowozem na miejsce. Z uwagi na dużą konkurencję na rynku, Wnioskodawca nie pobiera opłat za dowóz, ani też za obsługę. Fakturuje jedynie przygotowany posiłek. Do świadczonych usług stosuje stawkę 7% zgodnie z art. 146 pkt 2 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi negocjacje z klientem, który chce by świadczoną usługę nazwać usługą cateringową.

Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca uważa, iż usługa cateringowa mieści się w grupowaniu PKWiU 55.5 usługi stołówkowe i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych, i powinna zostać opodatkowana stawką w wysokości 22%.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:� art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, � z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 ze zm.) - zwanego dalej rozporządzeniem.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z § 40 rozporządzenia, w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem: 1) sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %;2) sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

W związku z w/w przepisem, w przypadku gdy świadczy Pan usługi sklasyfikowane wg symbolu PKWiU ex 55.5 - usługi stołówkowe i usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych, do dnia 31 grudnia 2007 r. korzysta Pan ze stawki 7%., za wyjątkiem sprzedaży określonej w pkt 1 i 2 § 40 rozporządzenia.

Należy jednak podkreślić, iż do prawidłowego określenia wysokości podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 8 ust. 3 ustawy. Naczelnik urzędu skarbowego nie jest organem właściwym do statystycznego kwalifikowania działalności. Obowiązek prawidłowego zakwalifikowania czynności spoczywa na wykonawcy tych czynności. Jeżeli wykonawca ma wątpliwości, co do poprawności sporządzonej przez siebie kwalifikacji, może zwrócić się do właściwego w tym zakresie organu tj. do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, tel. (0//42) 683-91-00.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj