Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-295/IV/2005/DP
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-295/IV/2005/DP
Data
2005.09.29



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
deklaracje
eksport (wywóz)
korekta
zaliczka


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem kiedy i w jaki sposób należy skorygować sprzedaż ze stawką 0%, wykazaną we właściwej ewidencji sprzedaży eksportowej, z tytułu części należności otrzymanej na poczet eksportu towarów, w wypadku, gdy wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym niż 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 28.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 29.06.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie korekty deklaracji w podatku od towarów i usług w przypadku nie dokonania wywozu towarów w ciągu 6 miesięcy od otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów, którą uprzednio, zgodnie z art. 19 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? dalej zwanej ustawą o VAT opodatkowano

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w zakresie ustalenia okresu rozliczeniowego właściwego do dokonania przedmiotowej korekty natomiast jest prawidłowe w pozostałym zakresie w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik dokonuje eksportu towarów. Na poczet dostawy towarów w eksporcie otrzymuje on od nabywców część należności (zaliczkę). Co do zasady, wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, potwierdzony wystawieniem przez Podatnika faktury sprzedaży, następuje przed upływem 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności. W wyjątkowych przypadkach zdarza się, że wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, będący efektem sprzedaży towarów, następuje po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem kiedy i w jaki sposób należy skorygować sprzedaż ze stawką 0%, wykazaną we właściwej ewidencji sprzedaży eksportowej, z tytułu części należności otrzymanej na poczet eksportu towarów, w wypadku, gdy wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym niż 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku, gdy wywóz towarów nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności Podatnik, w deklaracji sporządzonej za 7. miesiąc po dniu otrzymania należności, zobowiązany jest skorygować wykazaną sprzedaż ze stawką 0% i jednocześnie, za ten sam okres, z tytułu otrzymania części należności na poczet eksportu towarów, Podatnik w deklaracji za ten sam miesiąc nie wykazuje żadnej sprzedaży. W ocenie Wnioskodawcy, z uwagi na treść przepisów art. 19 ust. 11 i ust. 12 ustawy o VAT, gdy wywóz towaru nie nastąpi w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania przez Podatnika części należności nie powstanie obowiązek podatkowy.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Na podstawie przepisów art. 19 ust. 11 ustawy o VAT jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności (art. 19 ust. 12 ustawy o VAT).

Powyższy przepis oznacza, iż jeżeli eksport towarów, na poczet którego Podatnik otrzymał już część należności, nie nastąpi w przeciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania tej zaliczki (przedpłaty, zadatku, raty, etc.) nie powstaje obowiązek podatkowy.

Tym samym wykazanie w deklaracji dla podatku od towarów i usług czynności (otrzymania zaliczki), która nie rodziła obowiązku podatkowego wiąże się z korektą takiej deklaracji (tej, w której zgodnie z momentem powstania obowiązku podatkowego ? na czas gdy część należności otrzymano - przedmiotową zaliczkę wykazano) i wykazanego w niej obrotu.

Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstanie wówczas zgodnie z przepisami art. 19 ust. 6 ustawy o VAT tj. z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu poza terytorium Wspólnoty.

Ponadto, tut. Organ zauważa, iż Podatnik przedmiotowej zaliczki nie wykazuje jako odpłatnej dostawy na terytorium kraju opodatkowanej stawką w wysokości właściwej dla dostawy krajowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj