Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/31-2/2005
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/31-2/2005
Data
2005.04.06



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
nabycie
podatek naliczony
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Odliczenie naliczonego podatku od towarów i usług z tytułu nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności posadowionych na tym gruncie budynków.


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 86 ust. 1, ust. 2, art. 88 ust. 1 pkt 2, art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 28.01.2005 r. (bez znaku z datą wpływu 2.02.2005 r.) uzupełnione pismem z dnia 1.03.2005 r., dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług z tytułu nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności posadowionych na tym gruncie budynków, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

W dniu 2.02.2005 r. Podatnik w tut. Urzędzie złożył wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik nabędzie prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynków.

Wątpliwości Spółki dotyczą natomiast prawa odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług z tego tytułu. Zdaniem Podatnika ma on prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze dokumentującej zakup prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz prawem własności posadowionych na tym gruncie budynków.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik podkarpackiego Urzędu Skarbowego uprzejmie wyjaśnia, iż:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów lub usług w zakresie w jakim nabywane towary czy też usługi wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ustawodawca jednocześnie określił przypadki, w których pomimo związku konkretnego zakupu z opodatkowaną dostawą lub opodatkowanym świadczeniem usług Podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego, a więc nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie zakupu towarów lub usług lub prawo to jest w znacznym stopniu ograniczone.

Powyższe oznacza, iż podatnik może odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów lub usług, jeżeli zakup ma związek ze sprzedażą opodatkowaną oraz w konkretnym przypadku nie zachodzi wyłączenie lub ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Zgodnie więc z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego.

Z kolei stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 564 ze zm. ) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntu, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów.

Zatem mając na względzie ww. przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy zakazujący odliczanie naliczonego podatku od towarów i usług w odniesieniu do zakupu towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, stwierdzić należy, iż Podatnik nie miałby prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem prawa wieczystego użytkowania gruntu. Jednakże Ustawodawca w art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy postanowił między innymi, iż przepisu ust. 1 pkt 2 art. 88 nie stosuje się do wydatków związanych z nabyciem praw wieczystego użytkowania gruntu, dlatego też Podatnik będzie uprawniony do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze dokumentującej nabycie tej usługi bez względu na fakt, iż wydatek związany z zakupem prawa wieczystego użytkowania nie będzie stanowić kosztu uzyskania przychodu w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu (sytuacji w której następuje przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynków posadowionych na tym gruncie - jako prawa związane mogą być przenoszone tylko łącznie), stwierdzić należy, iż Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur zakupu zarówno prawa wieczystego użytkowania gruntu jak również jak również związanego z nim prawa własności budynków jeżeli posłużą czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług.

Oznacza to, iż stanowisko Podatnika przedstawione w tej kwestii w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj