Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
EDB/415-46/HZA/05
z 21 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EDB/415-46/HZA/05
Data
2005.12.21



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dochód z najmu
koszty uzyskania przychodów
samochód prywatny


Pytanie podatnika
Czy stanowią koszt uzyskania przychodów dla wynajmującego wydatki na dojazd własnym samochodem do wynajmowanej nieruchomości?


W dniu 13.10.2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek z dnia 10.10.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, odnośnie uznania za koszt uzyskania przychodów wydatków na dojazd własnym samochodem do przedmiotu najmu. Podatnik do powyższych kosztów zalicza zakup paliwa, amortyzację samochodu, ubezpieczenie samochodu i opłatę za parking strzeżony.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że podatnik wraz z żoną uzyskuje przychody z najmu nieruchomości. Przychody te są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej. W wynajmowanej nieruchomości podatnik pełni funkcję administratora i dozorcy.Zdaniem wnioskodawcy poniesione wydatki związane z używaniem własnego samochodu na dojazd do miejsca położenia wynajmowanej nieruchomości w celu zarządzania i administrowania nieruchomością można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Stanowisko to podatnik odnosi do wydatków na zakup paliwa, amortyzację samochodu, ubezpieczenie samochodu i opłaty za parking strzeżony.

Odpowiadając na pytanie podatnika zauważyć należy, iż ustawa z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) nie reguluje w sposób szczególny kwestii stosowania kosztów w przypadku osiągania przychodów z najmu. Nie znajdujemy w niej sprecyzowanego wykazu wydatków, które można uznać za koszty uzyskania przychodów z najmu. Tym samym zaliczenie wydatków związanych z najmem do kosztów uzyskania przychodów powinno odbywać się na ogólnych zasadach obowiązujących w tym zakresie.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 cytowanej ustawy.
Przepis art. 23 tejże ustawy wymienia, jakich kosztów ustawodawca nie uważa za "koszty uzyskania przychodu". Przepis ten nie wyłączył kosztów związanych z używaniem prywatnego samochodu wynajmującego związanych z jego dojazdem do przedmiotu najmu z kosztów uzyskania przychodu.

Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest związek przyczynowy pomiędzy tym rzeczywiście poniesionym kosztem a uzyskanym przychodem. Pojęcie "w celu uzyskania przychodu" zawarte w art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza wystąpienie związku pomiędzy kosztem a przychodem. Z powołanego przepisu wynika zasada, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu.
W przypadku podatnika istnieje bezpośredni związek przyczynowy pomiędzy źródłem przychodu (dochody z najmu nieruchomości) a ponoszonymi wydatkami na dojazdy do przedmiotu najmu w celu zapewnienia właściwego nadzoru nad wynajmowanym obiektem i pełnienia funkcji jego administratora.

Odpowiadając na zasadnicze pytanie podatnika należy uznać, iż co do zasady wydatki na dojazd do przedmiotu najmu są kosztem uzyskania przychodu. Jednakże pogląd ten można odnieść tylko do niektórych wydatków wskazanych w pytaniu tzn. do wydatków na zakup paliwa do samochodu, którym podatnik dojeżdża do przedmiotu najmu, jak i opłat za parking strzeżony.
Zauważyć przy tym należy, iż podatnik nie wskazuje aby wynajem był dokonywany w ramach działalności gospodarczej a zatem w jego sytuacji najem stanowi odrębne źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 6 powołanej ustawy.

Konieczna staje się w tym miejscu uwaga, że przepis art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, iż między innymi amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związne z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 (umowie leasingu).

Skoro zatem podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości to nie jest możliwa w jego przypadku amortyzacja samochodu używanego do dojazdów do wspomnianej nieruchomości, a w konsekwencji także niedopuszczalne jest zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości wspomnianego samochodu.
Zaznaczyć także należy, iż z opisu stanu faktycznego nie wynika, aby podatnik wynajmował osobom trzecim wspomniany samochód i uzyskiwał z tego tytułu jakiekolwiek przychody. Nadto z zapytania nie wynika również, iż pojazd został przez podatnika wynajęty dla potrzeb związanych z wynajmowaniem nieruchomości. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na pogląd wyrażony w wyroku NSA z dnia 24 września 1998r., sygn. akt I SA/ Ka 2293/96 w którym Sąd podkreślił, że "dany wydatek tylko wtedy stanowić będzie koszt uzyskania przychodu, gdy poniesiony został, w związku z czym wiąże się z konkretnym źródłem przychodu i spowodował lub obiektywnie mógł spowodować osiągnięcie z tego źródła przychodu".
Wydatek na zakup samochodu, podobnie jak wydatki na jego ubezpieczenie, stanowią zatem nakłady związane z zaspokojaniem osobistych potrzeb właściciela pojazdu, które nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy.

Reasumując, z wyżej wskazanych powodów organ podatkowy uznał za koszt uzyskania przychodów z tytułu wynajmu nieruchomości tylko niektóre rodzaje wydatków, wskazanych przez podatnika (koszt paliwa zużytego na dojazdy samochodem do wynajmowanej nieruchomości, koszty parkingu). Według stanowiska podatnika natomiast wszystkie wydatki wskazane we wniosku stanowią koszt uzyskania przychodów związanych z wynajmem nieruchomości (m.in. odpisy amortyzacyjne od wartości samochodu, koszty ubezpieczenia samochodu).

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj